Delegacja żołnierzy Garnizonu Opole, w skład której wchodzili żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień, w 150. rocznicę powstania styczniowego odwiedziła powstańcze groby znajdujące się na terenie województwa opolskiego.
Walki podczas powstania toczyły się na części województwa opolskiego – tej części województwa, która podczas zaborów należała do zaboru rosyjskiego. Informacje o lokalizacji powstańczych mogił zdobyła sekcja 5 CIMIC opolskiej brygady, ustalając że mogiły powstańców styczniowych znajdują się w dwóch opolskich miejscowościach: Praszce oraz Rudniki.
W Praszce na miejscowym cmentarzu znajduje się mały pomnik w kształcie kopca z kamieni, na którego szczycie znajduje się biały orzeł zrywający się do lotu. Pomnik jest poświęcony pochowanym w tym miejscu Polakom, którzy w walce o Polskę oddali to, co mieli najcenniejszego – własne życie. Na cmentarzu w Praszce w tym miejscu jest pochowanych 12 powstańców styczniowych (bez podania nazwisk), 13 powstańców śląskich z roku 1921 (z nazwiskami) oraz bohaterowie wojny obronnej z września 1939 roku (częściowo z nazwiskami). Pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów żołnierska delegacja zapaliła biało-czerwone znicze.
Grobów powstańców styczniowych w Rudnikach nie udało się zlokalizować. Miejscowi mieszkańcy nie wiedzą, niestety, nic o lokalizacji grobów bohaterów z 1683 roku. Prawdopodobnie groby (lub grób) znajdują się na miejscowym cmentarzu, ale pamięć o nich została już zatarta i na tym miejscu pochowano już innych lub tablica nagrobna - pamiątkowa poświęcona powstańcom uległa zniszczeniu. a miejsce pochówku zapomnieniu.
Żołnierska delegacja, chcąc jednak oddać hołd poległym powstańcom 1863 roku, którzy zginęli w walkach z caratem w okolicach Rudnik oraz wszystkim tym, którzy walcząc później oddali swoje życie za Polskę zapaliła biało-czerwone znicze w Rudnikach pod pomnikiem upamiętniającym poległych podczas wojny roku 1920 oraz II wojny światowej.
Źródło: kpt. Leszek Radzik/ 10 BLog
autor zdjęć: 10 BLog
komentarze