– Obok pamiątek II wojny światowej powstanie styczniowe pozostawiło największą liczbę śladów, które są dziś kotwicami lokalnej pamięci, skutecznie działającymi na rzecz utrzymania poczucia wspólnoty – powiedział podczas spotkania w Muzeum Wojska Polskiego prezydent Bronisław Komorowski.
Dziś prezydent Bronisław Komorowski uroczyście otworzył nową ekspozycję w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie pt. „Powstanie styczniowe w 150. rocznicę narodowego zrywu”.
Przypadająca w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego jest doskonałą okazją do przypomnienia historii tego największego z polskich zrywów niepodległościowych XIX w.
Prezydent Komorowski wspomniał, że powstanie styczniowe to wydarzenie, które nas wiąże i łączy z wieloma narodami. – Przecież to jest wspomnienie wielkiego wspólnego wysiłku, wielkiego wspólnego marzenia w całej Europie o lepszym świecie ludzi i narodów wolnych – podkreślił.
Bronisław Komorowski wskazał również na tradycyjny – zbrojny wymiar powstania styczniowego. – To jest cząstka tradycji orężnej Polski, polskiego wojska – zaznaczył.
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich prezentuje oryginalne, niezwykle interesujące grafiki, rysunki, akwarele, archiwalia, które ze względów konserwatorskich nie mogą znajdować się na co dzień w ekspozycji stałej muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje cykl portretów powstańców styczniowych z dyktatorem Marianem Langiewiczem na czele.
Drugą część wystawy stanowi nowa ekspozycja stała poświęcona historii powstania styczniowego. Rozpoczynają ją obrazy ilustrujące atmosferę w Warszawie przed wybuchem powstania: „Demonstracja na Placu Zamkowym w Warszawie” pędzla Roberta Fleurego; „Napad Kozaków na kościół” Polikarpa Gumińskiego i „Branka” Aleksandra Sochaczewskiego. Towarzyszą im druki ulotne m.in. zaproszenia na msze w intencji ojczyzny, organizowane w rocznice ważnych wydarzeń narodowych. Ze ścian groźnie spoglądają na manifestantów portrety cara Aleksandra II i jego namiestników w Królestwie Polskim. W dalszej części wystawy można obejrzeć umundurowanie, broń i pamiątki osobiste powstańców.
Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Źródło: MON, prezydent.pl
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)
komentarze