W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych odbyła się roczna analiza dyscypliny wojskowej za 2012 rok oraz odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna. Postawiono także zasadnicze zadania do realizacji w ramach działalności Centrum w 2013 roku.
Spotkanie rozpoczął przedstawiciel Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Poznaniu major Eugeniusz Dobiński, który przypomniał, że każde podejrzenie popełnienia przestępstwa należy niezwłocznie meldować przełożonemu, a dowódca ma obowiązek złożyć meldunek do prokuratury. Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej podpułkownik Hubert Iwoła zauważył, że Centrum jest jedną z najbardziej zdyscyplinowanych jednostek wojskowych w województwie wielkopolskim.
O dyscyplinie wojskowej wypowiedział się też szef Sekcji Wychowawczej major Tomasz Kurzawa. Głównymi zadaniami w zakresie kształtowania dyscypliny wojskowej w 2012 roku było przede wszystkim prowadzenie działalności z zakresu profilaktyki wychowawczej służącej ograniczaniu oraz przeciwdziałaniu niekorzystnym zjawiskom. Działania profilaktyczne dotyczyły w szczególności sfery naruszeń zasad dyscypliny wojskowej pod wpływem alkoholu oraz wykorzystywania posiadanych instrumentów motywujących, takich jak wyróżnienia, odpowiednio do dokonań, osiągnięć i zaangażowania żołnierzy.
Zamierzone cele realizowano poprzez diagnozowanie sytuacji, jak również daleko idącą pomoc edukacyjną i psychologiczną. Ukierunkowanie działalności w zakresie gotowości bojowej i mobilizacyjnej oraz plan realizacji spraw personalnych przedstawił major Marek Jamróz. Do podstawowych ubiegłorocznych przedsięwzięć należało przeformowanie Centrum do nowych struktur oraz przekazanie do 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego żołnierzy zawodowych i pracowników wojska pionu głównego księgowego i logistyki. Głównym celem przedstawionym do zrealizowania w najbliższej przyszłości jest dążenie do optymalnego wykorzystania żołnierzy tworzących Narodowe Siły Rezerwowe. Natomiast w gotowości bojowej i mobilizacyjnej wysiłek skupiony zostanie na utrzymaniu sił i środków w celu przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym i usuwaniu ich skutków.
Oceny rezultatów wykonanych zadań szkoleniowych w 2012 roku oraz przedstawienia zasadniczych zamierzeń szkoleniowych na rok 2013 dokonał szef Wydziału Dydaktycznego podpułkownik doktor Andrzej Szymanowski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że w Centrum przeszkolono ponad 8500 żołnierzy i pracowników wojska. Najwyższe wyniki w obszarze szkolenia uzyskał Cykl Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Lektorat Języków Obcych, który posiada największy procent zdawalności egzaminów spośród wszystkich placówek w Wojsku Polskim. Kolejne cele, jakie stawia sobie w działalności Wydział Dydaktyczny, osiągane będą przede wszystkim poprzez podwyższanie kwalifikacji zawodowych kadry dydaktycznej i instruktorskiej oraz optymalne wykorzystywanie w procesie szkolenia urządzeń szkolno-treningowych.
Szef Sekcji Logistyki major Maciej Konopa zabrał głos w sprawie osiągniętych efektów zabezpieczenia pod względem materiałowym i technicznym. Przypomniał również, że CSWL przeszło na zaopatrzenie gospodarcze do 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Przedstawił zasadnicze zadania na rok bieżący w działalności ogólno logistycznej, zabezpieczenia materiałowego i technicznego oraz infrastruktury.
Szczegółowego sprawozdania z działalności Batalionu Zabezpieczenia dokonał podpułkownik Jarosław Muszyński. Poinformował, między innymi, że wszystkie pojazdy będące na wyposażeniu CSWL łącznie przejechały ponad milion kilometrów. Zwrócił uwagę na potrzebę oczyszczania poligonu ze złomu i materiałów niebezpiecznych, ze względu na bezpieczeństwo szkolących się pododdziałów. W planach działalności uwzględniono pełne zabezpieczenie szkolenia w sprzęt i obiekty szkoleniowe, a także utrzymanie na wysokim poziomie sprawności uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
W zakresie metodyki szef Sekcji Metodyki Nauczania major Arkadiusz Bogdanowicz zauważył, że w minionym roku zrealizowano prawie 90 przedsięwzięć szkoleniowo-metodycznych. Wśród wniosków z realizacji zadań w 2012 roku wymienił zwrócenie szczególnej uwagi na przygotowanie merytoryczne oraz metodyczne do prowadzenia zajęć nowej kadry Centrum. Jednym z priorytetów w tym roku będzie zbieranie doświadczeń z zakresu metodyki szkolenia i wdrażanie efektywnych rozwiązań do szkolenia słuchaczy.
Komendant Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego major Tomasz Woźniak poinformował, iż Ośrodek przeszkolił ponad 3500 żołnierzy i pracowników wojska. Główne zadanie na 2013 rok to zabezpieczenie procesu kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego zgodnie z planem zamierzeń szkolenia wojsk, ze szczególnym zwróceniem uwagi na szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych. Major Woźniak planuje, że w tym roku Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego będzie najlepszy w rywalizacji sportowej. Z kolei komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w/z kapitan Janusz Jarmużek zameldował, że Ośrodek w minionym roku przeszkolił blisko 600 elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.
W odprawie uczestniczył również komendant Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych starszy chorąży sztabowy Marek Kajko. Zaprezentował między innymi wnioski z realizacji zadań w 2012 roku, priorytetowe cele działalności i zasadnicze zadania szkoleniowe do realizacji w 2013 roku, a także planowany efekt końcowy. Dowódca patrolu rozminowania chorąży Krzysztof Gryglewicz zameldował, że w 2012 roku wszystkie 173 zgłoszenia zrealizowano terminowo, bez zbędnej zwłoki czasowej. Wykryto i zlikwidowano prawie 2500 różnego rodzaju wybuchów i niewypałów.
Po wysłuchaniu złożonych meldunków i projektów działań na rok bieżący, głos zabrał komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownik Piotr Kriese. W swoim wystąpieniu podsumował stopień realizacji zadań w minionym roku. Zaznaczył, że obfitował on w wiele ambitnych zamierzeń szkoleniowych i organizacyjnych. Zwrócił uwagę, że wymienione osiągnięcia motywują do dalszych działań i budują pozytywny obraz Centrum.Obecnej na odprawie kadrze komendant przedstawił plany działalności na rok 2013. Podsumowując spotkanie podkreślił rolę dowódcy każdego szczebla, który jest odpowiedzialny za wyszkolenie podwładnego.
Podziękował także żołnierzom i pracownikom wojska za zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu podejmowanych zadań. Odprawa zakończyła się wyróżnieniami: „Podoficer Roku” dla starszego chorążego sztabowego Waldemara Majchra z Ośrodka Szkolenia Kierowców i „Szeregowy Roku” dla starszego szeregowego Witolda Bironta z patrolu rozminowania.
Źródło: Jacek Thomas
autor zdjęć: Jacek Thomas
komentarze