moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiadowcy ruszyli na zimowy poligon

Ponad 350 zwiadowców z Hrubieszowa rozpoczyna ćwiczenia w Nowej Dębie. Żołnierze z kompanii rozpoznawczych na poligon pojechali w transporterach opancerzonych BRDM-2. Trzy kompanie dotrą tam samolotami. W rejonie szkolenia wojskowi zostaną desantowani na spadochronach.


Szkolenie poligonowe zwiadowców potrwa do 25 stycznia. W tym czasie czeka ich dużo zajęć taktycznych. Odbędą się strzelania indywidualne i zespołowe oraz z broni pokładowej BRDM-ów. Zwiadowcy zostaną poddani próbom przetrwania w trudnych zimowych warunkach. Jedynie z suchym prowiantem oraz indywidualnym wyposażeniem będą musieli spędzić w lasach wiele mroźnych dni i nocy.

W czasie ćwiczeń zorganizowany zostanie także kurs wyrównawczy dla żołnierzy, którzy w pułku znaleźli się niedawno. Jak powiedział dowódca jednostki płk Piotr Bieniek, trzeba było je zorganizować, ponieważ pod koniec ubiegłego roku do jednostki trafiło wielu nowych żołnierzy. Niektórzy mają za sobą jedynie praktykę żołnierską zdobytą podczas kursów przygotowawczych w Narodowych Siłach Rezerwowych.

− Wiadomo, że pod względem przygotowania sprawnościowego, wytrzymałościowego oraz specjalistycznego żołnierze ci odstają trochę od innych członków zespołów, w których się znaleźli. Musimy więc wyrównać poziom ich wyszkolenia, aby nie byli dla pozostałych zwiadowców ciężarem lecz wartościowymi żołnierzami − powiedział płk Bieniek.

Żołnierze ze specjalistycznych kompanii dalekiego rozpoznania, po wykonaniu skoków spadochronowych, na poligonie będą przebywać w systemie rotacyjnym, uczestnicząc w międzyczasie również w szkoleniu na innych obiektach w jednostce i poza nią.

Na ćwiczenia żołnierze tych elitarnych kompanii zabrali ze sobą opancerzone samochody HMMWV oraz quady Polaris przystosowane do poruszania się zimą w trudnym terenie, w bardzo głębokim śniegu. Zwiadowcy dalekiego rozpoznania najwięcej czasu spędzą na strzelnicach. Priorytetem na Nowej Dębie będzie bowiem dla nich trening strzelecki.

Tydzień po rozpoczęciu zajęć poligonowych, według oddzielnego harmonogramu, intensywne szkolenie na poligonie rozpocznie zespół rozpoznawczy, który przygotowuje się do XIII zmiany do Afganistanu. Żołnierze przejdą szkolenie pod okiem wytrawnych instruktorów i będą się zgrywali ze specjalistami z innych jednostek przewidzianymi do udziału w misji. 21 i 22 stycznia wezmą udział w ćwiczeniach sprawdzających, które pozwolą ocenić, czy są zdolni do wykonywania zadań w warunkach wojny afgańskiej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Archiwum 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego

dodaj komentarz

komentarze


Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Siła współpracy
Generał Molenda doradcą NATO
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
PFM bez tajemnic
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Piekło „Pługa”
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Together on the Front Line and Beyond
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Łączność działa jak w zegarku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Zacięta walka o medale pod siatką
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Prosta droga do wojska
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Nasz jedyny
One Step Ahead of the Enemy
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Gala MMA coraz bliżej
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Zakochałam się w slalomie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Trójskok Belmy
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Szlify pod lodem
Tankowanie w przestworzach
W poszukiwaniu wyzwań
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Pancerna nauka strzelania
Prezydenckie weto dla SAFE
Leopard nie stoi w kolejce
Przecieranie szlaków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Oko na Bałtyk
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Saperzy z dronami
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Krok w przyszłość
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
System San z koreańskimi elementami
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Nie ma nudy
Cel: Podwoić moc
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Zawiszacy z kompletem Langust
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polska będzie zbrojna!
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
ORP „Wodnik” zimową porą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO