moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Coraz bliżej wojny

Palestyńczycy wczoraj wieczorem próbowali zaatakować rakietami Tel Awiw. W odpowiedzi Izrael nasilił uderzenia lotnicze na Strefę Gazy, skąd prowadzony jest ostrzał rakietowy jego terytorium. Dowódcy sił zbrojnych wystąpili do rządu o zgodę na przeprowadzenie mobilizacji 30 tysięcy rezerwistów. Jednocześnie trwają zabiegi dyplomatyczne, aby zapobiec eskalacji konfliktu.


W ramach operacji „Amud Annan”, czyli  „Filar obrony”, izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy z 15 na 16 listopada ponad 150 celów w Strefie Gazy. Uderzono w stanowiska, z których Palestyńczycy wystrzeliwują  rakiety na Izrael, oraz magazyny broni. Bomby spadły też na domy Ismaila Haniji, premiera tamtejszego rządu, oraz Muhammada Sinwara, dowódcy Hamasu na południu Strefy Gazy. 14 listopada izraelski kierowany pocisk trafił w samochód, którym jechał Ahmed Al-Dżabari, dowódca operacyjny Brygad Izz ad-Din al-Kassama – wojskowego skrzydła Hamasu.

W czwartek wieczorem po raz pierwszy od wojny na Zatoką Perską w 1991 r. w Tel Awiwie, ekonomicznej stolicy Izraela, zawyły syreny ostrzegające przed atakiem rakietowym. Jedna z rakiet spadła na teren niezamieszkały w pobliżu miasta, a druga zakończyła swój lot w morzu. Do ataku przyznała się palestyńska organizacja Islamski Dżihad, która podała, że wystrzeliła w kierunku odległego od Strefy Gazy o 70 km Tel Awiwu dwa pociski Fajr-5 produkcji irańskiej o zasięgu 75 km. Natomiast rządzące w tym regionie ugrupowanie Hamas poinformowało, że od weekendu ich bojownicy odpalili już ponad 350 rakiet.

Izraelczycy twierdzą jednak, że tylko w ciągu dwóch ostatnich dni Palestyńczycy wystrzelili 420 rakiet. Od rozpoczęcia 14 listopada operacji „Filar obrony” ponad 130 takich pocisków przechwycił system obrony przeciwrakietowej „Iron Drome” („Żelazna kopuła”). Według źródeł izraelskich ostatniej nocy wystrzelono ze Strefy Gazy 11 rakiet lub pocisków moździerzowych.

W trwającej od soboty zbrojnej konfrontacji zginęło 19 Palestyńczyków, w tym 12 cywilów. Wśród ofiar jest 6 dzieci i ciężarna kobieta. Jedna z palestyńskich rakiet zabiła 15 listopada w mieście Kirjat Mal'achi troje izraelskich cywilów: dwie kobiety i mężczyznę.

Obok lotnictwa cele na terenie Strefy Gazy ostrzeliwują marynarka wojenna i siły lądowe. Narastają obawy, że wzajemne ataki mogą przerodzić się w otwartą wojnę. Dowództwo Izraelskich Sił Obrony zwróciło się do rządu o zgodę na mobilizację 30 tysięcy rezerwistów.

Tymczasem świadkowie widzieli zmierzające na południe kraju kolumny zestawów niskopodwoziowych wiozących czołgi i wypełnione żołnierzami transportery opancerzone. Oznacza to, że Izraelczycy rozważają możliwość wysłania do Strefy Gazy wojsk lądowych. Takie działania miały już miejsce 27 grudnia 2008 r. – My tu w Strefie Gazy pozostaniemy wytrwali i niezłomni. Jesteśmy pewni naszych nieustraszonych bojowników, którzy są na linii frontu – zapewniał w telewizji Ismail Hanija, palestyński premier.

Tymczasem politycy zachodnioeuropejscy i amerykańscy starają się powstrzymać eskalację konfliktu. USA naciskają Turcję i Egipt, aby wykorzystując swe kontakty przekonały Hamas do zaprzestania ataków rakietowych na Izrael. Egipski prezydent Mohammed Mursi potępił izraelskie naloty na Strefę Gazy i polecił premierowi Hiszamowi Kandilowi, aby udał się z wizytą do tego regionu. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że Izrael wstrzyma operacje militarne w Strefie Gazy w czasie piątkowego pobytu w Gazie premiera Egiptu.

Źródło: Algemeiner, BBC News, Guardian, Jerusalem Post, Reuters

wr

autor zdjęć: Israel Defense Forces

dodaj komentarz

komentarze

~binio
1353075600
SZczesc Boze Palestynczyko!!!!
AF-46-F5-21

Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Wojenny bohater na szubienicy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Leopardy jadą na poligon
Zamiana po włosku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Kleszcze dla wojska
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO