Od kilku lat zmieniamy logistykę wojskową. Nie wszystkim podoba się kierunek tych reform. W publicznej dyskusji słychać było głosy krytyki. Tymczasem nowe struktury – wojskowe oddziały gospodarcze (WOG) – przeszły właśnie „chrzest bojowy” i doskonale sprawdziły się podczas największych tegorocznych ćwiczeń polskiej armii „Anakonda-2012”. 6 WOG Ustka, 24 WOG Giżycko, a przede wszystkim 16 WOG Drawsko Pomorskie udźwignęły ciężar obsługi wojsk w czasie tych manewrów.
Z ogromną satysfakcją przyjmowałem ciepłe słowa od dowódców ćwiczących wojsk za profesjonalne zabezpieczenie pobytu żołnierzy na poligonach w Ustce, Drawsku i Orzyszu. A przecież wymienione WOG-i działają dopiero od stycznia 2011 roku.
Reforma systemu logistycznego polskich Sił Zbrojnych jest już na ukończeniu. Chcemy dostosować go do rzeczywistych potrzeb profesjonalnej armii, doprowadzić do kompatybilności z logistyką NATO oraz wprowadzić nowoczesne metody zarządzania i kierowania zasobami i usługami. Transformację zapoczątkowało powołanie w 2006 roku Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, instytucji odpowiedzialnej za pokojowe i wojenne zabezpieczenie armii w obszarach finansów, logistyki, administracji zespolonej i wsparcia. Wiąże się to z przejęciem od Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej zadań logistyki wykonawczej.
Na razie rozformowane zostały: Pomorski i Śląski Okręg Wojskowy, rejonowe bazy materiałowe, bazy materiałowo-techniczne Sił Powietrznych i Centralna Składnica Marynarki Wojennej. Równolegle sformowano cztery regionalne bazy logistyczne (RBLog). Zadania do nowych jednostek były przenoszone „w biegu”, ale nie spowodowały ani przez chwilę zachwiania bieżącej obsługi wojsk. Kończymy fazę formowania 36 wojskowych oddziałów gospodarczych (WOG), które są odpowiedzialne za wszechstronne obsługiwanie wojsk operacyjnych. Dzięki temu oddzielona zostanie funkcja operacyjno-szkoleniowa wojska od zadań finansowo-gospodarczych.
W tym roku zakończymy tworzenie WOG w ramach Inspektoratu. Dopełnieniem restrukturyzacji systemu logistycznego będą zmiany w jednostkach Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, którym powierzono pełnienie funkcji WOG.
Pracujemy też nad zmianą prawa, by dostosować je do nowej rzeczywistości. Centrum Szkolenia Logistyki, które powstało niespełna dwa lata temu, w tym roku przeszkoli ponad 11 500 żołnierzy. Cały czas trwa indeksacja wyrobów obronnych. Porządkujemy systemy ewidencyjne na potrzeby Zintegrowanego Wieloszczeblowego Systemu Informatycznego Ministerstwa Obrony Narodowej. W przyszłym roku rozpoczynamy budowę pierwszego z trzech planowanych wielkopowierzchniowych magazynów wysokiego składowania.
autor zdjęć: IWsp SZ
komentarze