Jednostki 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w Drawsku Pomorskim odpierają atak przeważających sił wroga. W trwających właśnie manewrach ważniejsze od pododdziałów i bojowego sprzętu są jednak komputery i system wsparcia dowodzenia Szafran.
Scenariusz manewrów zakłada konflikt dwóch państw – Funlandu i Wislandii. W rolę wojsk tej ostatniej wcielili się żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej. Najpierw musieli odeprzeć uderzenie, a potem przejść do kontrataku.
Podczas ćwiczeń o kryptonimie „Rosomak-12” żołnierze mają przede wszystkim szkolić się z logistyki działań bojowych w trudnym terenie. Dlatego na manewrach w Drawsku ważniejsze od sprzętu bojowego są mapy i komputery. Dzięki nim ćwiczący dowódcy i sztabowcy mogą kierować dużymi siłami nawet bez udziału realnego wojska.
Jedynym sprzętem, jaki rozstawiono na poligonie, są naszpikowane elektroniką wozy dowódczo-sztabowe. Z pojazdami połączone są terminale polowe rozmieszczone w namiotach i kontenerach. Tak zbudowana polowa sieć komputerowa tworzy Szafran – system wspomagania dowodzenia związkiem taktycznym. Opracowali go wojskowi eksperci i Przemysłowy Instytut Telekomunikacji. Dzięki Szafranowi wszystkie napływające z pola walki informacje są gromadzone w jednym miejscu i odwzorowane na cyfrowych mapach.
– Wykorzystanie takiego sprzętu w manewrach pozwala poprawić przepływ informacji i planowanie działań bojowych – mówi mjr Zdzisław Wrona, rzecznik 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Działania toczą się wirtualnie. Meldunki, które spłyną od żołnierzy o pozycjach poszczególnych jednostek i ich stanie, są na bieżąco aktualizowane. Elektroniczne mapy uzupełniane są danymi dotyczącymi widoczności czy rzeźby terenu.
Po raz pierwszy elementy systemu Szafran wykorzystano w ćwiczeniach w 2001 r., podczas których użyty był zautomatyzowany wóz sztabowy ZWS-10S. Trzy lata później pierwsze kompletne już prototypy systemu trafiły właśnie do szczecińskiej 12 Dywizji Zmechanizowanej. Od tego czasu Szafran jest stale rozwijany. Jego otwarta struktura pozwala na modernizację zarówno samego sprzętu, jak i oprogramowania. Współdziała także ze zautomatyzowanymi systemami dowodzenia, rozpoznania i kierowania ogniem różnych rodzajów sił zbrojnych i NATO.
Ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim potrwają do 27 października.
autor zdjęć: Arch. 12 DZ
komentarze