moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Enigma – odszyfrować zwycięstwo

„To było największe osiągnięcie wywiadowcze II wojny światowej” – uznał Senat, upamiętniając polskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zegalskiego senatorowie w podjętej przez aklamację uchwale nazwali „wybitnymi bohaterami”.

Na zdjęciu polscy kryptolodzy

– Sukces polskich kryptologów wpłynął na losy II wojny światowej. Jeśli my nie będziemy o tym pamiętać, świat o nich zapomni – powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, otwierając w wyższej izbie polskiego parlamentu wystawę „Enigma – odszyfrować zwycięstwo”.

Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podkreślił, że „przypominanie dorobku polskich kryptologów jest naszym obowiązkiem”. – Nie dość mówić i pisać, trzeba także pokazywać historię bohaterów – dodawał senator Jan Rulewski (PO).


Na 23 planszach wystawy zaprezentowana została historia sukcesu Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego, ich nauczycieli oraz współpracowników. „Dopiero w połowie lat 80. historycy zaczęli opisywać pionierską rolę Polaków w obiektywny sposób” – czytamy na jednej z plansz.

Także w podjętej uchwale senatorowie zaznaczyli, że „w Polsce powojennej długo pomijano wysiłek żołnierzy naukowców”, a na Zachodzie informacje o służbie alianckiej polskich matematyków „ukrywano w tajnych archiwach”.

Obok ustawionych w kształcie labiryntu plansz pokazano także odtworzony model Enigmy. Wykonany został przez uczniów gimnazjum imienia Mariana Rejewskiego w Białych Błotach w województwie kujawsko-pomorskim. Na co dzień można go oglądać w szkolnej izbie tradycji. – Za wzór posłużyła nam Enigma wypożyczona z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy – opowiada Zdzisław Napora, dyrektor gimnazjum.

Wystawa „Enigma – odszyfrować zwycięstwo” jest wspólną inicjatywą Senatu RP, samorządu województwa wielkopolskiego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W angielskiej wersji językowej „Enigma. Decipher Victory” prezentowana była m.in. w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej, a także w kilku muzeach we Francji, Belgii, Holandii i Włoszech.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Koniec pewnej epoki
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Medicine for Hard Times
Czarnomorski szlif minerów
Kawaleria pancerna spod znaku 11
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Historia jest po to, by z niej czerpać
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Drugi wojskowy most
Kircholm 1605
Terytorialsi w akcji
Czarna taktyka terytorialsów
Mity i manipulacje
Maratońskie święto w Warszawie
POLMARFOR, czyli dowodzenie na Bałtyku
Pasja i fart
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Abolicja dla ochotników
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Pocisk o chirurgicznej precyzji
Jednym głosem w sprawie obronności
Kopuła nad bewupem
Carl-Gustaf przemówił
Koniec dzieciństwa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Wyspa komandosów i walka z morskim żywiołem
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Czarna taktyka terytorialsów
Okiełznać Borsuka
Pamiętamy o dokonaniach gen. Rozwadowskiego
Jelcz się wzmacnia
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
W poszukiwaniu majora Serafina
Zjednoczyć wysiłek w przeciwdziałaniu presji migracyjnej
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
„Road Runner” w Libanie
Leopardy i Rosomaki pokonały Odrę
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Weterani pamiętają
Polskie Bayraktary nad Turcją
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rój bezzałogowców nad Orzyszem
Deterrence in Polish
Poligon dla medyków w mundurach
Na Baltexpo o bezpiecznym morzu
Unia chce zbudować „mur dronowy"
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Wspólne szkolenie żandarmów z NATO
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
W wojsku orientują się najlepiej
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Żołnierze testują nowoczesne drony. To polska robota
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
Polski „Wiking” dla Danii
GROM. Kulisy selekcji do jednostki specjalnej
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Pływali jak morscy komandosi
Speczespół wybierze „Orkę”
Priorytetowe zaangażowanie
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Młodzi i bezzałogowce
Dzień Bezpieczeństwa na Baltexpo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO