moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na tropie śladów bitwy pod Olszynką

Część emblematu z wojskowej ładownicy, kule karabinowe i element podpinki kaszkietu znaleźli pracownicy Muzeum Wojska Polskiego w lesie pod Olszynką Grochowską w okolicy Warszawy. Rozpoczęto tam właśnie dokładne przeszukiwania pola bitwy z czasów powstania listopadowego.


– Szukamy m.in. metalowych elementów umundurowania i wyposażenia, części karabinów czy kul armatnich – mówi Wojciech Krajewski, kustosz muzeum. Miejsce odnalezienia każdego przedmiotu jest określane za pomocą GPS-u. – Precyzyjne oznaczenie, gdzie odkopano znaleziska, pomoże nam w dokładnym określeniu miejsca, w którym w 1831 roku toczyły się polsko-rosyjskie walki – dodaje Krajewski, który kieruje istniejącą od półtora roku Muzealną Grupą Eksploracyjną. Kilku zatrudnionych w Muzeum archeologów i historyków zajmuje się poszukiwaniami militariów w terenie. 

10 października grupa rozpoczęła przeszukiwanie lasku w rezerwacie Olszynka Grochowska. W tym miejscu 25 lutego 1831 roku starły się rosyjskie i polskie oddziały w najkrwawszej bitwie powstania listopadowego. Walka, choć uznana za nierozstrzygniętą, otworzyła wojskom rosyjskim drogę do szturmu Warszawy. – Dokładne miejsce poszukiwań ustaliliśmy na podstawie archiwalnych map i historycznych zapisów – wyjaśnia Krajewski. Jak dodaje, teren walk był już kilkakrotnie przeszukiwany przez historyków i eksploratorów, nigdy jednak tak dokładnie, jak robią to teraz pracownicy MWP.

Członkowie grupy wytyczają w lesie pasy ziemi, które systematycznie sprawdzają wykrywaczami metali. Pierwszego dnia znaleźli w ten sposób 20 przedmiotów, w tym część emblematu z wojskowej ładownicy, kule karabinowe i pół podkowy. – Ponieważ wojska obu stron były umundurowane niemal identycznie, na razie nie możemy określić, czy przedmioty należały do polskich czy rosyjskich żołnierzy – informuje Krajewski. Podkreśla też, że poszukiwania pod Olszynką, podobnie jak wszystkie inne organizowane przez muzeum, przeprowadzane są po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków i właściciela terenu.

Do największych sukcesów Muzealnej Grupy Eksploracyjnej należy odnalezienie w zeszłym roku broni palnej ukrytej przez polskich żołnierzy po kapitulacji Warszawy w 1939 roku. Muzealnicy znaleźli ją na terenie Łazienek Królewskich i przy ulicy Targowej na Pradze. Członkowie grupy badali też pobojowisko z powstania kościuszkowskiego pod Maciejowicami. – Udało się tam odnaleźć kilka ciekawych przedmiotów, w tym orły z wojskowych czapek, kule karabinowe, armatnie i kartaczowe, guziki od mundurów z numerami regimentów oraz monety z okresu bitwy – wylicza Michał Mackiewicz, kustosz MWP i członek grupy.

Grupa współpracuje też z redaktorem Adamem Sikorskim z programu Telewizji Polskiej „Było, nie minęło”. – Adam Sikorski ma sprzęt do poszukiwań i finansuje wydobycie zabytków, my zajmujemy się potrzebnymi zezwoleniami – mówi Krajewski. Wspólnie z miłośnikami lotnictwa odnaleźli pod Wólką Radzymińską elementy polskiego bombowca „Łoś”, który rozbił się tam 7 września 1939 roku. – Wydobyliśmy goleń podwozia, cylinder silnika i elementy lotniczego karabinu maszynowego „Szczeniak” oraz wiele innych części konstrukcji i wyposażenia samolotu – wylicza Krajewski.

Tej jesieni grupa chce jeszcze przeszukać tereny w okolicach wsi Żyrzyn pod Puławami, gdzie w trakcie powstania styczniowego Polacy stoczyli zwycięską potyczkę z Rosjanami. Planują też odnaleźć wspólnie z redaktorem Sikorskim zakopany w 1939 roku na Lubelszczyźnie sztandar jednego z polskich oddziałów.

Każdy znaleziony przez grupę przedmiot jest starannie konserwowany i trafia do zbiorów warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Można je potem oglądać na wystawach.


AD

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
Nie szpital, a instytut
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Na straży nieba
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO