moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki pomogą ewakuować rannych

Do tej pory wojskowi medycy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mogli udzielać rannym jedynie podstawowej pomocy medycznej. Potrzebny sprzęt nosili w plecakach. Teraz żołnierze dostali 12 nowych transporterów z pełnym wyposażeniem medycznym.


W sumie do brygady trafiło 37 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. 12 z nich to wozy przeznaczone do udzielania pierwszej pomocy, ustabilizowania stanu chorego oraz jego ewakuacji. – Transportery w wersji medycznej mają specjalistyczne wyposażenie takie, jak: nosze, wyciągarki czy butle z tlenem, które pozwalają na udzielenie poszkodowanemu pomocy w rozszerzonym zakresie. Sprzęt umieszczony w Rosomaku umożliwia też zajęcie się większą liczbą rannych – wyjaśnia chor. Robert Kołsut, technik kompanii logistycznej. – Dzięki tak wyposażonym wozom, praca ratowników medycznych na polu walki będzie znacznie łatwiejsza – dodaje.

17 Brygada otrzymała także Rosomaka w wersji rozpoznawczej. Jest on wyposażony w wielosensorowy system rozpoznania i dozorowania.

Na tym jednak nie koniec. W najbliższym czasie do żołnierzy trafi jeszcze kilka transporterów w wersji bojowej. Są to wozy z dwuosobową wieżą i szybkostrzelną armatą. – Brygada sukcesywnie dostaje nowy sprzęt. Jest on wykorzystywany podczas wykonywania zadań, chociażby na misjach zagranicznych – mówi por. Martyna Fedro-Samojedny, oficer prasowy 17 Brygady Zmechanizowanej.

17 Brygada Zmechanizowana często bierze udział w operacjach międzynarodowych. Żołnierze z tej jednostki służyli na misji w Iraku, Czadzie i Afganistanie, pełnili także dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. 1 stycznia 2013 r. rozpoczną dyżur w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej.

W sierpniu gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za modernizację armii, zapowiedział, że do 2018 roku polskie wojsko dostanie prawie 200 transporterów Rosomak. Zwiększenie mobilności armii to jeden z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Źródło: 17 BZ

MP

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, archiwum 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1349358480
Nie do końca zostało przemyślane robienie z rosomaka wozu ewakuacji medycznej bo sylwetka będzie kojarzyła się przeciwnikowi z wozem bojowym i nawet oznaczenie czerwonym krzyżem w ferworze walki może nie wystarczyć i przez nawet niezamierzoną pomyłkę może dostać pancerfaustem. Kupowanie kolejnych rosomaków może jest i dobrym rozwiązaniem ale chyba zbyt drogim jak na KTO nam potrzeba szybko wymieniać BWP , czołgi,haubice i wprowadzić wyrzutnie rakietowe dalekiego zasięgu na wzór M270 / program Homar/ i pytanie do odpowiedzialnych za przetargi czy kiedykolwiek przeprowadzą jakiś zakup od początku do końca dobrze bez jakiś niejasności,niedomówień i przekrętów za rozsądną kasę i realnym offsetem bo już przykro patrzeć na tę nieudolność
27-1D-57-64
~q
1349291640
A Integracji spike z wieżą nie ma .. Dowódca wozu krzyknie do obsługi ppk - skoczcie no chłopaki w krzaki rozwalić mi ten czołg . A , i nie zapomnijcie odać granat . Wiadomo że pieniędzy permanentnie brak , ale lepiej by nowy sprzęt był uzbrojony po zęby i zapewniał przewagę wobec liczebniejszego przeciwnika , niż utrzymywać w linii całe tony złomu sprzed 30 lat .
1F-60-3A-C1
~bolo
1349286840
Przez rażące polskie błędy wkrótce może się zakończyć produkcja transportera Rosomak, który dobrze służy naszym żołnierzom w Afganistanie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Błędy i zaniedbania w umowie z producentami, fińską Patrią i włoska Oto Melara, mogą już w przyszłym roku zablokować produkcję pojazdu. Jak wynika z cytowanego przez gazetę raportu Najwyższej Izby Kontroli, problemem są również niejasności co do tego, kto ma prawo do udoskonaleń opracowanych podczas produkcji Rosomaka w Polsce. Z raportu NIK wynika także, iż są pozytywne strony wartego 5 mld zł kontraktu. Ma szanse zostać zrealizowany program offsetu o wartości 1 mld zł.
6B-24-58-02

Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Lista trupich główek
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Kleszcze dla wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Ferie w mundurze
Będzie za co kupić koreańską broń
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza morski „Dragon”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wielki test w West Point coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Leopardy jadą na poligon
Palmiry – miejsce kaźni
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesna łączność dla armii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Pamiętamy o Niezłomnych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Priorytety dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką
Przerwany lot „Orlika”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Offset dla „Wisły”
Lotnictwo i kobiety
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO