moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Międzynarodowe ćwiczenia śmigłowców

Nocny transport wojsk, współdziałanie z pododdziałami piechoty i wojsk specjalnych innych krajów – to tylko niektóre zadania z programu międzynarodowych ćwiczeń Logical Decision. Biorą w nich udział żołnierze z 7 Eskadry Działań Specjalnych. Trening na Węgrzech ma pomóc pilotom w przygotowaniu się do współpracy z jednostkami specjalnymi.


Eskadra jest pododdziałem 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. – Została powołana do życia w ubiegłym roku – mówi kpt. Włodzimierz Baran, oficer prasowy 3 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. – Eskadra ma współdziałać z wojskami specjalnymi, stanowić dla nich wsparcie. Z tym wiąże się transport w trudnych warunkach, na przykład w nocy, czy też nisko nad ziemią – dodaje.

Od kilku dni pododdział bierze udział w swoich pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach. Logical Decision prowadzone są na Węgrzech, w bazie Szolnok. Na co dzień stacjonują tam trzy eskadry: samolotów szkolenia podstawowego Jak 52, śmigłowców Mi-8 Hip oraz Mi-17 Hip oraz szturmowych śmigłowców Mi-24.


Na początku września dołączyli do nich goście z Macedonii, Słowacji oraz Polski. Jednostka z Powidza wysłała na Węgry 16 żołnierzy oraz śmigłowiec Mi-17. Polska delegacja składa się z personelu latającego, personelu SIL oraz oficera sztabu. W jej planach znalazły się między innymi loty w różnych konfiguracjach (w tym tzw. cross flights, podczas których załoga jest złożona z żołnierzy różnych narodowości), loty rozpoznawcze oraz nocny transport wojsk z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych.

Zadania lotnikom stawia międzynarodowy sztab, w skład którego włączeni zostali także Polacy. Celem ćwiczeń jest wymiana doświadczeń i zacieśnienie współpracy pomiędzy pilotami różnych państw, doskonalenie znajomości procedur obowiązujących w NATO, wreszcie współudział w planowaniu misji lotniczych na różnych szczeblach dowodzenia. Węgierskie ćwiczenia potrwają do 14 września. Dla żołnierzy z powidzkiej eskadry będą stanowiły jeden z testów przed czekającymi ich zadaniami, które wynikają z sojuszniczych zobowiązań Wojsk Specjalnych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Balogh Akos / LHSN

dodaj komentarz

komentarze

~oficer
1347534360
Szanowny Panie, w zamieszczonym artykule znajduja sie duze rozbieznosci, m.in. nieprawidlowa liczba osob a takze proporcje w specjalnosciach. Poza tym, ciesze sie ze na bazie mojej notatki powstal taki artykuł.
72-C6-7E-11

‘X’ Without Unknowns
Zły Łęg nie taki straszny
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Wypadek w PKW UNIFIL
Pasja i fart
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zmiana warty w Szkole Orląt
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Dwunasty Husarz w powietrzu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Świat się zbroi na rekordową skalę
Centrum pomocy i opieki
Od cyberkursu po mundurówkę
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Lekcja 3 Maja
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Początek wielkiej historii
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Zbrodnia bez kary
Wielkie serce K9
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Groźny incydent w Libanie
New Approach to Military Reserve
Okiełznać Rosomaka
Polska będzie produkować Pantery
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Adaptacja i realizm
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Awanse w Dniu Flagi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Powrót WAM-u
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Desant, konie i czołgi…
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Syndrom Karbali
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Rzeźnik w rękach GROM-u
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Wicepremier apeluje o jedność
„Huragan” na kursie
Kosmiczne oko armii
Gotowi do działania
Zbrodnia i kłamstwo
Fińska armia luzuje rygory
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Marynarz w koreańskim tyglu
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Pancerne starcie w Świętoszowie
Czekając na czołgi
Nauki i nauczki z Afganistanu
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
JWK trenuje na paralotniach
Przekuwanie pomysłów w produkty
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Bałtycka tarcza na horyzoncie
NATO i USA o Iranie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Bieg ku pamięci bohaterów
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO