moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficerskie szlify marynarzy

41 absolwentek i absolwentów Akademii Marynarki Wojennej odebrało oficerskie szlify. Uroczystość odbyła się na pokładzie historycznego niszczyciela ORP ,,Błyskawica”. W tym roku mija 90 lat od powstania morskiego szkolnictwa wojskowego, a Akademia cieszy się coraz większą popularnością.

27 świeżo upieczonych podporuczników marynarki studiowało na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, zaś 14 na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym. W tym gronie znalazło się 11 kobiet. Wczorajsza uroczystość stanowiła zwieńczenie pięcioletnich studiów. Absolwenci musieli podczas nich nie tylko zdobyć wiedzę niezbędną do zdania egzaminów, ale też zasłużyć na dobrą ocenę przełożonych, koleżanek i kolegów, wreszcie – wykazać się społeczną aktywnością. Wszystko to wliczane było do końcowej średniej ocen.


Prymusem rocznika 2012 był bosm. pchor. Maciej Rulko, który osiągnął średnią 4,80. Tuż za nim uplasowali się bosm. pchor. Wojciech Kuryło (4,77) i bosm. pchor. Justyna Kasjaniuk (4,76). Prymus otrzymał nagrodę prezydenta RP – Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej, zaś pozostali wyróżnieni studenci nagrody od ministra obrony narodowej oraz dowódcy marynarki wojennej.

– Studia kosztowały mnie wiele wyrzeczeń, ale to był dobry czas – podkreśla ppor. mar. Maciej Rulko. Przez pięć lat nie tylko zdobywał wiedzę, ale także z sukcesami trenował siatkówkę w uczelnianej drużynie. – Wywalczyliśmy dwa medale Mistrzostw Marynarki Wojennej, startowaliśmy także w Mistrzostwach Wojska Polskiego i mistrzostwach polskich
uczelni – wylicza. Ppor. mar. Rulko przyznaje, że decyzja o tym, by wstąpić na AMW nie była łatwa. – Poważnie myślałem o szkole aktorskiej. Wcześniej przez osiem lat grałem w teatrze ,,Mańja” w Mrągowie. Z drugiej strony, w liceum ukończyłem klasę o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Ciągnęło mnie do nauk ścisłych. No i do przygody, jaką jest służba na morzu – wspomina. Dziś stał się zawodowym żołnierzem. – Dostałem przydział na okręt ratowniczy ORP ,,Lech”. Bardzo się z tego cieszę. A co dalej? Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Czekam na nią ze spokojem – podkreśla.

W uroczystości wzięły udział Kompania Reprezentacyjna MW RP, Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz kompania honorowa AMW w historycznych ubiorach. Całość zakończyła defilada wszystkich pododdziałów wraz z nowo mianowanymi podporucznikami marynarki. Akademia Marynarki Wojennej to jedyna uczelnia w kraju, która kształci przyszłych oficerów sił morskich – nawigatorów, mechaników, dowódców oraz specjalistów z wszelkich innych dziedzin związanych ze służbą na okrętach. – Jej popularność stale rośnie – zaznacza kom. ppor. Wojciech Mundt, rzecznik uczelni. Jeszcze kilka lat temu o jedno miejsce ubiegało się czterech chętnych. W ubiegłym roku było ich już 14.

– Oczywiście trzeba pamiętać, że przez ten czas zmniejszyła się liczba miejsc przydzielanych nam przez ministra obrony narodowej. Mniej liczna Marynarka nie potrzebuje już tylu oficerów, co kiedyś. Tendencja jest jednak wyraźna – podkreśla Mundt. Skąd takie zainteresowanie? – Służba w Marynarce Wojennej nie wiąże się ze szczególnie wysokimi zarobkami, ale gwarantuje stabilizację. Poza tym, jest po prostu ciekawa – zaznacza Mundt. – Zapewne też chętni spieszą się, by zdążyć przed zmianami związanymi z nową ustawą emerytalną – dodaje.

Ale studiami w AMW coraz bardziej interesują się nie tylko przyszli żołnierze. Od 1996 roku uczelnia kształci także cywilów. W tej chwili mają oni do wyboru 11 kierunków. – Największą popularnością cieszą się bezpieczeństwo narodowe i wewnętrzne. Sporo chętnych jest także na informatykę i nawigację, której absolwenci zasilają flotę cywilną – wylicza Mundt.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~manewr
1347344940
W woli ścisłości zdjęcie jest z promocji 2010
75-67-35-3A

W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO