moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wszyscy jesteśmy armią broniącą Polski – przegląd prasy

Czym żyła Warszawa we wrześniu 1939 roku? Zapraszamy do naszego cyklu artykułów prezentujących codzienność Polski i stolicy widzianą oczami ówczesnej prasy. O tym pisały m.in. „Polska Zbrojna”, „Robotnik”, „Kurjer Poranny” i „Kurjer Warszawski”.


Dziś 70 bombowców pojawiło się nad Warszawą, z tego siedem strąciliśmy
– wyliczał 6 września „Kurjer Warszawski”. Tego dnia atakowane były głównie mosty na Wiśle. Poza tym bomba spadła na pusty dom na Ochocie i pusty plac na Pradze. Jednak już 8 września nieprzyjaciel zbombardował Śródmieście. Atakowanie tak gęsto zaludnionego i pozbawionego znaczenia wojskowego obszaru usprawiedliwić się nie da – pisał „Kurjer Poranny”.

Tydzień po rozpoczęciu wojny raporty wojskowe ukazujące się w prasie nadal podtrzymywały nadzieję na zwycięstwo. 30 samolotów polskich bombardowało Berlin i wszystkie powróciły do swych baz. Strąciliśmy nad Polską 35 niemieckich samolotów – donosiła 7 września „Polska Zbrojna”. Także informacje z zachodniego frontu napawały optymizmem. Linia Zygfryda skompromitowana, nie wytrzymała pierwszego natarcia wojsk francuskich, przerwana została w siedmiu punktach – podawał 6 września „Robotnik”. A „Kurjer Warszawski” wyliczał: Między Mozelą a Renem wojska francuskie idą naprzód. Eskadry angielskie odbyły rajd nad Niemcami. Wojska angielskie i francuskie opanowały wszystkie mosty na Renie. Front niemiecki na całej linii został przerwany. Trzy niemieckie krążowniki zatopione.

Coraz więcej miejsca w gazetach zajmowały jednak złe wiadomości. Po trwającej kilka dni bohaterskiej obronie Westerplatte padło – informował 9 września „Robotnik”. A mieszkańcy stolicy rozpoczęli modlitwy w intencji zwycięstwa. W kościołach warszawski lud kornie modli się do Boga – relacjonował 9 września dziennikarz „Kurjera Porannego”. Bóg jest z nami. Cały Kościół modli się o zwycięstwo polskiego oręża – dodawały inne gazety.

W Warszawie przybywało rannych i dzienniki apelowały o użyczanie im łóżek i pościeli. Kobiety były wzywane do pomocy w szpitalach i punktach opatrunkowych. Towarzystwo Trzeźwości i PCK organizowało kursy ratowniczo-sanitarne. Ofiary wypadków należy przewozić samemu do ambulatorium pogotowia z powodu uszczuplenia personelu Pogotowia Ratunkowego – radził „Kurjer Poranny”. Ranni – jak informowała gazeta – przewożeni tramwajami byli zwolnieni z opłaty.

Życie w Warszawie coraz bardziej podporządkowane było wojnie. W restauracji na Wspólnej spotkali się restauratorzy chrześcijańscy, by zastanowić się jak ograniczyć jadłospis czy zorganizować zastępstwa pracowników. Szwalnia PCK apelowała na łamach prasy o wypożyczenie maszyn do szycia. W tramwajach zaczęły pełnić służbę konduktorki, żony i córki tramwajarzy. Uliczne sygnały świetlne zostały zamaskowane – czytamy na stronach dzienników. „Polska Zbrojna” przypominała, że w czasie alarmu bombowego, po ulicach miasta mogą poruszać się tylko samochody z biało-czerwonymi chorągiewkami, należące do władz miasta, urzędów i wojska.

Każda rodzina powinna posiadać odbiornik radiowy umożliwiający odbiór komunikatów OPL o każdej porze. Ich odbiór bez prądu i baterii zapewni aparat detektorowy Detefon do nabycia w salonie państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych – głosiło ogłoszenie na stronach „Kurjera Porannego”. Jednocześnie ostrzegano przed podejrzanymi osobami, które odwiedzają mieszkańców stolicy i powołując się na zarządzenie władz, żądają wydania radioodbiorników. To zwykli oszuści, nie dajmy się nabrać – alarmował 8 września „Kurjer Warszawski”.

Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Tajna misja polskiej agentki
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
„Avenger” na Monte Cassino
Bruksela przed szczytem
Palmiry – miejsce kaźni
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwszy skok
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Cud w Trewirze
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Skromny początek wielkiej wojny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO