moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defender wart jest mszy?

Nagrody Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przyznawane są od dwudziestu lat, ale przyznam, że mam do nich ambiwalentny stosunek.

Nie neguję potrzeby istnienia Defenderów. Bo i twórcom innowacyjnych produktów jest miło, gdy ktoś docenia ich pracę, a i zwiedzającym targi łatwiej zauważyć nowatorskie rozwiązania, gdy przed danym wyrobem stoi tabliczka z napisem „Produkt zgłoszony do nagrody Defender”.

Niektórzy branżowi dziennikarze i organizatorzy targów lansują taki związek przyczynowo-skutkowy: Defender = sukces handlowy = sukces militarny. Tyle że mnie to nie przekonuje.

Owszem. Analizując listę uzbrojenia i sprzętu wojskowego, który do tej pory otrzymał statuetki, a na potrzeby jednego z artykułów pokusiłem się o taką syntezę, nie można nie zauważyć, że większość z nagrodzonego UiSW trafiła do wyposażenia polskiej armii. Sukces? No, na papierze sukces. Czy jednak rzeczywiście Defender dla PZL-Świdnik, który w 2007 roku otrzymał targowe Grand Prix za śmigłowiec Głuszec, przyczynił się do kupna przez naszą armię tych maszyn? Śmiem wątpić.

To polskie wojsko zleciło w 2004 roku Świdnikowi zmodernizowanie Sokołów zgodnie z natowskimi standardami. Inżynierowie z PZL odwalili kawał dobrej roboty i za to Defender im się należał. Podobnie było rok później. W 2008 roku Grand Prix MSPO otrzymał Rosomak w wersji tzw. afgańskiej, czyli transporter, który zbudowano w oparciu o poprawki, jakich zażyczyło sobie wojsko na podstawie wniosków płynących z misji. Znów inżynierom cześć i chwała. Idąc dalej tym tropem. Nagrodzona w 2009 roku stacja rozpoznania pokładowych systemów elektronicznych Gunica nie powstałaby bez wojska, które uczestniczyło w całym procesie badawczo-rozwojowym.

Czy możemy więc mówić o Defenderze w kategoriach handlowej trampoliny? Możemy, ale w mojej ocenie nie jest to trampolina do polskiej armii. Świadczy o tym długa lista produktów, które owszem, tę nagrodę dostały, ale nigdy, albo jak kto woli „do tej pory”, nie trafiły do służby w polskiej armii. Pamiętacie tych „zwycięzców”? Zakłady  Metalowe  Łucznik S.A. i ich pistolet osobisty MAG 95 (Defender w 1997 roku). ALTEA i motocykl wojskowy Cagiva (1998 rok), Mercedes-Benz i Unimog V1400 Pioneer Truck (1999 rok), STN Atlas Elektronik GmbH   i system obserwacyjno-rozpoznawczy BAA (2000 rok), Ibcol Technical Services GmbH i śmigłowiec bezzałogowy Camcopter (2001), Auto-Adapta – ambulans kontenerowy medyczny na podwoziu mercedesa 313 (2003 rok), Centrum Naukowo-Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej Radwar i przeciwlotniczy zestaw artyleryjski Loara (2004 rok), Constructions Industrielles de la Mediterranee i Mobilny Most Pontonowy (2005 rok), Hertz Systems i  system monitorowania i nadzoru służb wartowniczych w technologii GPS (2006 rok), AMZ-Kutno i lekki wielozadaniowy pojazd opancerzony Tur (2007 rok). Wiem, lista nużąca i długa. Ale szczerze. Pamiętacie? Tak myślałem.

Defendery u swojego początku miały być nagrodą za innowacyjność i nowatorstwo od inżynierów dla inżynierów. Dziś są bardzo dalekie od tych ideałów. Skoro organizatorzy kieleckich targów tak chętnie porównują się z Eurosatory i DSEi, czemu nie wezmą z tych imprez przykładu? Ani w Paryżu, ani w Londynie nie przyznaje się wystawowych nagród. MSPO chyba już też do tego dorosło.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Priorytety dla armii
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowy szef CWCR
Palmiry – miejsce kaźni
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojenny bohater na szubienicy
Leopardy jadą na poligon
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO