moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Kielcach króluje Rosomak

Międzynarodowe targi przemysłu obronnego zdominowali polscy producenci. Pokazali najwięcej nowego sprzętu i uzbrojenia. Podobnie jak przed rokiem w centrum uwagi znów jest transporter opancerzony Rosomak. W Kielcach zaprezentowano jego cztery nowe wersje.

Rosomak w wersji rozpoznawczej

Kilka modeli kołowego transportera opancerzonego Rosomak na kieleckie targi przywiozły nie tylko Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich, ale również inne firmy.

Bumar zaprezentował Rosomaka z hybrydowym zestawem obrony przeciwpancernej i osłony przeciwlotniczej. Do walki z czołgami nieprzyjaciela służą rakiety Spike, a do zwalczania celów lotniczych rakiety Grom. Inną ciekawą wersję Rosomaka zaprezentowały w Kielcach Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza. Firma, która specjalizuje się w modernizacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych OSA i KUB, proponuje Rosomaka jako część mobilnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego obrony przeciwlotniczej „Ptaki”. Na transporterze został zainstalowany radiolokator naprowadzania pocisków kierowanych.

Rosomak z hybrydowym zestawem obrony przeciwpancernej i osłony przeciwlotniczej

Trzeciego nowego Rosomaka pokazały na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego firmy WB Electronics i Huta Stalowa Wola. Zbudowały „rozpoznawczego” KTO, którego wyposażono w radiolokator pola walki oraz wysuwany maszt z osprzętem elektrooptycznym. Ostatnim „premierowym” Rosomakiem był w Kielcach „Wilk”. Choć to właściwie pokazana już przed rokiem wersja z belgijską wieżą CT-CV, z armatą o kalibrze 105 mm.  Siemianowice Śląskie dopracowały tę konstrukcję na tyle, że zdecydowały się nadać jej nazwę wyróżniającą „Wilk” i zgłosiły do nagrody Defender.

Polscy producenci zadbali też o kilka innych interesujących premier. Na targach po raz pierwszy zaprezentowano efekt prac AMZ Kutno nad ciężkim kołowym transporterem opancerzonym. Hipopotam, bo taką nosi nazwę, waży 26 ton i zachowuje zdolność pływania przy ciężarze 29 ton. Jak zapewniają jego producenci, opancerzenie Hipopotama chroni przed pociskami o kalibrze 14,5 mm wystrzelonymi z 200 m.

Z kolei Grupa Bumar, której stoisko w tym roku mogło zaskoczyć skromnością, zaprezentowała w Kielcach makietę swojej najnowszej rakiety przeciwlotniczej „Błyskawica”. Pocisk ma mieć zasięg do 12 km. Specjaliści z Bumaru zapewniali, że pierwsza (prototypowa) rakieta zostanie wystrzelona jeszcze w tym roku.

Zwiedzający tegoroczny Salon zgodnie przyznają, że największe wrażenie robi stoisko Huty Stalowa Wola (wraz z kupionym niedawno Jelczem), Grupy WB Electronics oraz firmy Radiotechnika Marketing. Te firmy zajęły w tym roku całą halę wystawienniczą. Można w niej zobaczyć nie tylko cały moduł ogniowy Regina, czyli armatohaubicę Krab wraz z wozami dowodzenia, ale również zmodernizowaną wyrzutnię pocisków rakietowych WR-40 Langusta. Szczególnie ta ostatnia wzbudzała duże zainteresowanie, gdyż zawierała wszystkie rozwiązania, które planuje się wprowadzić do użytkowanych przez wojsko Langust.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Vigg
1424110440
Dzisiaj z perspektywy czasu widać co warte są targi pod względem zakupów do Sił Zbrojnych! Minęły 3 lata i co?
53-72-62-8B
~GJ
1347009720
Uparli się na tego Rosomaka i kupują KTO za ciężkie miliony a gdzie Anders jako BWP gdzie prototyp nowego czołgu / krypt.WILK / czy wyrzutni MLRS, gdzie wreszcie seryjna produkcja Loary,Kraba. Choć jest maleńkie światełko w tunelu tzn.modernizacja Leoparda ale co z tego jak jest ich tylko 128 szt. i znowu przy okazji modernizacji powinni za niewielką kasę dokupić ze 120 Leosiów A4 i przerobić albo kupić już gotowe A6 - A7
78-1A-13-54
~patriot
1346939820
A te wersje specjalistyczne rosomaka to nie powinny posiadać systemu samoobrony w postaci choćby jakiegoś karabinu ? A WR40 to takie nowoczesne rozwiązanie , że zmusza do wyjścia obsługi spod ochrony pancerza w celu nakierowania na cel . Zakładając obecność dywersantów dla których to nie lada gratka , kilku z nich mogłoby uniemożliwić baterii oddanie salwy . No chyba że jesteśmy bogaci i zostaną przypisane uzbrojone pojazdy niańczące . Ja się nie znam ale wygląda mi to na robotę na pół gwizdka . To samo z tym nowym systemem karabinu . Widać podrywanie lufy po strzale co zapewne skutkuje niecelną serią ....
C4-0E-FE-6E

Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Zmiany w dodatkach stażowych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO