Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że będzie zabiegał, by wojsko dostało więcej pieniędzy na modernizację uzbrojenia. O priorytetach dla polskiej armii zwierzchnik Sił Zbrojnych mówił podczas pierwszego dnia XX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
– Jednym z fundamentów procesu profesjonalizacji Sił Zbrojnych musi być przemyślana, a jednocześnie szybka i sprawna modernizacja techniczna – mówił Bronisław Komorowski.
Najważniejszy jest projekt nowelizacji obowiązującej od 2001 roku ustawy o finansowaniu modernizacji Sił Zbrojnych. Jego główne założenie ma polegać na przyjęciu sześcioletniego planu modernizacji Marynarki Wojennej oraz modernizacji Wojsk Lądowych – w kwestii tarczy przeciwrakietowej i przeciwlotniczej oraz zakupu drugiej wersji kołowego transportera opancerzonego. Te plany byłyby finansowane spoza przydzielonej wojsku puli wynikającej z budżetowego przelicznika 1,95 proc. PKB.
Bronisław Komorowski zadeklarował, że będzie zabiegał o poparcie wszystkich sił politycznych dla tej inicjatywy. – Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, 12 września, będę chciał przeprowadzić serię konsultacji ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, tak, by jak w 2001 roku uzyskać poparcie nie tylko rządu i ministra finansów, który w tym procesie jest najważniejszy, ale również wszystkich sił politycznych – zapowiedział prezydent.
Podczas konferencji prasowej podkreślał doskonałą współpracę na linii zwierzchnik Sił Zbrojnych – rząd. – Cieszy mnie fakt, że tak dobrze układa się współpraca na najwyższych szczeblach władzy; że możemy mówić jednym głosem z rządem, szanując zasadę, że zwierzchnik Sił Zbrojnych sprawuje swoje zwierzchnictwo zawsze za pośrednictwem ministra obrony narodowej – podkreślił.
Minister Tomasz Siemoniak mówił o tym, jak ważna jest dla wojska harmonijna współpraca rządu z głową państwa. Podkreślił, że wojsko doskonale pamięta o tym, że to Bronisław Komorowski, jako minister obrony, doprowadził do uchwalenia tak korzystnego, stałego poziomu wojskowego budżetu na poziomie 1,95 proc. PKB.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze