moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej

– Wolne, demokratyczne państwo polskie, pamiętając o klęsce września 1939, a także ówczesnym dramatycznym oporze, bohaterstwie, poświęceniu żołnierzy, będzie dbało o podwyższanie zdolności obronnych, podwyższanie poziomu bezpieczeństwa współczesnej Polski – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach w Tczewie.


Zwierzchnik Sił Zbrojnych wziął udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Tczewie. We wrześniu 1939 roku bohaterska obrona tamtejszego mostu i późniejsze jego wysadzenie utrudniło przekroczenie Wisły oddziałom Wehrmachtu. Prezydent zwrócił uwagę, że skutecznie przygotowana obrona w połączeniu z poczuciem woli walki żołnierzy polskich, pracowników służb celnych i kolejarzy zaowocowała tym, że most nie został przejęty przez Niemców.


Prezydentowi w Tczewie towarzyszył minister obrony Tomasz Siemoniak i generalicja. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że w sytuacjach najtrudniejszych gwarancją polskiego bezpieczeństwa jest armia. – Dlatego będziemy realizowali trudne, odpowiedzialne programy modernizacji polskich Sił Zbrojnych, będziemy także wspólnym wysiłkiem podtrzymywali zrozumienie wagi spraw bezpieczeństwa i obronności w całym społeczeństwie – powiedział prezydent.


Wcześniej w Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej. Gośćmi byli m.in. prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. – Muzeum będzie symbolem i pamięcią nie tylko o tragedii, ale także symbolem nadziei i siły Polski, która wyraża się i pięknem architektury, siłą obywateli i bezpieczeństwem dla wszystkich na długie dziesięciolecia – powiedział premier.

Donald Tusk nawiązał także do ostatnich deklaracji prezydenta Bronisława Komorowskiego o konieczności przeprowadzenia reformy polskiej armii. Podkreślił, że zostanie ona przeprowadzona, by samodzielna zdolność obrony Polski była większa niż kiedykolwiek w przeszłości. Zapowiedział, że jeszcze we wrześniu rząd przedstawi koncepcję przebudowy armii i budowy systemu bezpieczeństwa w oparciu o NATO i współpracę z najbliższymi sąsiadami.

Źródło: Kancelaria Prezydenta, Kancelaria Premiera

MC

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON; M. Śmiarowski/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Partnerstwo dla artylerii
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
To nie mogło się udać, ale…
„Wicher” rośnie w oczach
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Co nowego w przepisach?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja zdrowie trwa
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Engineer Kościuszko Saves America
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Premier wojenny
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Armia ma liczyć pół miliona!
Buzdygan Internautów – głosowanie
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Invictus, czyli niezwyciężony
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Oko na Bałtyk
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Together on the Front Line and Beyond
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Gorąco wśród lodu
Kolejne nominacje w wojsku
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Ekstremalne zimowe nurkowanie
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
W NATO o inwestycjach w obronność
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Taniec na „Orle”
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Outside the Box
Kierunek Rumunia
POLSARIS, czyli oczy wojska
Ostatnia minuta Kutschery
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Z Ustki do kosmosu
HIMARS-y w Rumunii
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Medal Honoru dla Ollisa
Bojowy duch i serce na dłoni
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Przez uchylone okno
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Wojsko buduje drony
Finał B żołnierza w short tracku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO