moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rumunia chce kupić portugalskie F-16

W siłach powietrznych Rumunii mają latać myśliwce F-16. Maszyny będą używane, bo kraj zamierza odkupić je od Portugalczyków. Rumuni od dawna byli zainteresowani wymianą swoich wysłużonych MiG-ów-21 na nowe. Ale żadnego kontraktu jak dotąd nie podpisali. Powodem były wysokie koszty.


Plany kupienia myśliwców F-16A/B od Portugalii potwierdził rumuński minister obrony Corneliu Dobritoiu. Choć będą to używane maszyny, szef rumuńskiego MON podkreśla, że są w „bardzo dobrym stanie technicznym”.

Przedstawiciele rumuńskiego resortu obrony złożyli już wizytę w Portugalii, by sprawdzić stan samolotów. Dobritoiu ujawnił, że trwają już starania o uzyskanie niezbędnych zezwoleń na zakup. Na razie jednak nie wiadomo, ile maszyn Rumunia zamierza kupić.

Obecnie główną siłą jej lotnictwa bojowego jest 49 myśliwców MiG-21 zmodernizowanych we współpracy z Izraelem do wersji LanceR. Razem z lekkimi szturmowcami flota powietrzna Rumunii liczy 70 maszyn bojowych. Po wstąpieniu do NATO kraj jednak zadeklarował, że wprowadzi do swoich sił powietrznych 48 samolotów spełniających wymogi Sojuszu.

Jednak jest też inny powód planowanych zakupów – rumuńskie maszyny to w większości wysłużone kilkudziesięcioletnie samoloty. Trzeba je w ciągu najbliższych dziewięciu lat zacząć wymieniać na nowe. Resort obrony przekonuje, że używane F-16, będą mogły służyć jeszcze przez 20 lat. A minister Dobrotoiu zapewnia, że rozłożona na roczne raty płatność za myśliwce nieznacznie tylko zwiększy dług publiczny kraju o 0,03-0,04 procent.

Rumunia w przeszłości miała już różne koncepcje uzyskania nowych myśliwców. W czerwcu tego roku holenderskie ministerstwo obrony potwierdziło, że kraj ten jest zainteresowany 15 F-16A/B MLU. Ale Dobritoiu wyjaśnił, że nie jest już to brane pod uwagę, gdyż Holendrzy sprzedali nadwyżkowe samoloty. Z kolei w 2010 roku pojawiały się plany zakupu za 1,3 mld dolarów 24 F-16A/B Block 25 od Stanów Zjednoczonych. Zaś w 2005 roku informowano, że Bukareszt jest zainteresowany używanymi „szesnastkami”, które wycofywane miały być z izraelskich sił powietrznych.

Lotnictwo Portugalii ma dwie eskadry myśliwskie, które stacjonują w 5 Bazie Lotniczej w Monte Real. Kraj ten kupił 45 używanych myśliwców F-16 w dwóch transzach od Stanów Zjednoczonych.
Na początku lat 90 lat Lizbona zamówiła 17 samolotów F-16A Block 15OCU i trzy dwumiejscowe F-16B Block 15OCU. Później dokupiła jeszcze 21 F-15 Block 15 i cztery F-16B Block 15. Te ostatnie zastąpiły szturmowe A-7P. Przy czym pięć F-16A wykorzystane miały być jako rezerwuar części zapasowych. Pozostałe 20 samolotów postanowiono zmodernizować do standardu MLU (Mid-Life update) unowocześniając awionikę i kokpit. Potem zapowiedziano rozszerzenie tego programu o dziesięć maszyn.

F-16A/B MLU mogą wykonywać loty w nocy i różnych warunkach pogodowych oraz przenosić nowe uzbrojenie, jak na przykład rakiety powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM.

Źródło: actmedia.ru, F-16 net., emfa.pt., operacional.pt, ziare.com, AFP, defenseindustrydaily.com, Forecast International Military Markets Group

wr

autor zdjęć: Forca Aerea Portuguesa

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1346931720
A może spróbować sprzedać im nasze nieloty F-16 i wreszcie kupić prawdziwe samoloty EF 2000,Rafale czy Gripeny
D5-36-9A-C4
~ps
1346413740
Portugalia nie kupiła 45 używanych maszyn. Te, które mogą trafić do Rumunii były fabrycznie nowe (z 1994 r.), ale druga transza - choć używana - przeszła MLU, więc pewnie to decyduje o sprzedaży nowszych maszyn, pomimo tego, że są 10-11 lat starsze.
13-06-70-73

Saper robi przejście
 
Wilk na poligonie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Żołnierze bez testów z WF-u
Ogień na alpejskich szczytach
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Zbrodnia bez kary
Duch Invictus jest, czas na formę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polityka nie znosi próżni
Czy będą podwyżki?
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Legia Akademicka po raz piąty
Emerytura wypłacana w … karmie
Star Army
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Time for Miecznik
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Dron dla hydrografów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kraby dla podhalańczyków
Wybierz się na wojskowe studia
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
AZOR – podwodny specjalista
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
O bezpieczeństwie państw NATO
W jedynym słusznym kierunku
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Kobiety a pokój
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Inwestycje Stoczni Wojennej
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Raki dla podhalańczyków
Szef MON odwiedził USA
Ciemne strony Facebooka
Course on Diplomacy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Wyścig zbrojeń nie ustaje
KFOR: wyższy stopień gotowości
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Szczury Torbuku
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO