moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie MiG-i wracają z Litwy

Kończy się służba polskich lotników, którzy przez cztery miesiące strzegli przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 4 wraca z misji NATO-wskiej do kraju. Na Litwie zastąpią go piloci z Czech.

Niebo nad Litwą, Łotwą i Estonią patrolowali żołnierze z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Nasi piloci latali czterema myśliwcami MiG-29. Od kwietnia, kiedy rozpoczęli misję, kilkanaście razy ruszali na akcję „przechwytywania” rosyjskich samolotów. Maszyny niebezpiecznie zbliżały się do granic państw bałtyckich. Polskie myśliwce podlatywały do samolotów z Rosji i eskortowały je, pilnując, by poruszały się zadeklarowaną wcześniej trasą. Podczas swojej służby PKW Orlik jednak przede wszystkim wykonywał loty szkoleniowe. Wziął też dwukrotnie udział w ćwiczeniach NATO.


Dyżur Baltic Air Policing rozpoczęła się w marcu 2004 roku. Dyżur objęły belgijskie F-16. Od tego czasu już 29 kontyngentów z 14 krajów patrolowało ten rejon. Polscy wojskowi z PKW Orlik 4 stacjonowali w bazie lotniczej Litewskich Sił Powietrznych w Siauliai (Szawle).

Pod koniec pełnienia służby, polskich lotników odwiedził na Litwie gen. Edward Gruszka, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych. Spotkał się tam z dowódcą Bazy Lotniczej Litewskich Sił Powietrznych ppłk. Vidmantasem Raklevičiusem.

Na słynnej litewskiej Górze Krzyży polscy żołnierze kończący misję ustawili krzyż z tabliczką, na której były nazwiska uczestników misji. Chcieli w ten sposób podziękować za szczęśliwe zakończenie służby kontyngentu.

Polaków zastąpią na Litwie żołnierze z Czech. W uroczystości przekazania „symbolicznego klucza do nieba państw bałtyckich” weźmie udział gen. Gruszka. Natomiast powitanie Orlików wracających do Polski odbędzie się we wrześniu w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

PKW „ORLIK 4” został laureatem Błękitnych Skrzydeł 2012, najwyższego honorowego wyróżnienia lotniczego w kraju. Wręczenie statuetki odbyło się podczas Święta Lotnictwa 28 sierpnia w Warszawie.

* * * * *

Z okazji zakończenia misji PKW Orlik zespół reporterski Combat Camera z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych przygotował film zrealizowany w Szawle. Więcej filmów Combat Camery można znaleźć na kanale PolishComCam w serwisie YouTube.



W naszej Galerii można obejrzeć zdjęcia myśliwców PKW Orlik wykonane przez st. chor. sztab. Adama Roika, szefa zespołu Combat Camera.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera Dowództwo Operacyjne SZ

dodaj komentarz

komentarze

~A_S
1387122180
Misje na Litwie uważam za potrzebną. Zdaje sobie sprawę, że w umysłach większości Polaków nie mieści się w głowie, że o swój byt państwowy trzeba się troszczyć nad obcym niebem, ale jak przyszłoby zdać się wyłącznie na swoje terytorium byłoby stanowczo za późno. Polacy przez wieki potrafili skupić na obronie dopiero jak już kraju nie było tylko spalone domy i wyrżnięci mieszkańcy i ten tok rozumowania widzę został w umysłach po dziś dzień. Tak to przynajmniej oceniam czytając dotychczas zamieszczone komentarze.
4D-88-35-E6
~GJ
1346932200
I znowu " bogata i hojna Polska " wydała kilkanaście milionów żeby pilnować nieswojego interesu a Oni nam znowu podziękują w odpowiedni sposób a biznes jak zawsze zrobią tam jankiesi
D5-36-9A-C4
~nickoledeon
1346693880
My w ramach reperkusji dla rządu lietuvusów powinniśmy niezwłocznie zawiesić nasz udział w tej misji. Kobylarze likwidują polskie szkoły, prześladują naszych rodaków, niszczą polskość na naszych ziemiach odebranych nam w Jałcie ! I nie jest to rewizjonizm. Kto tam nie był współcześnie nie będzie wiedział o czym piszę. Polecam wycieczkę na Litwę to się przekonacie jak traktowane są polskie wycieczki !
C9-56-0B-0C
~macko
1346398800
Serdeczne pozdrowienia chłopaki. Ale ja do tej beczki miodu chcę dorzucić łyzkę dziegciu: jaką rolę odegrali (o ile w ogóle odegrali) nasi wojacy w incydencie naruszenia białoruskiej przestrzeni powietrznej przez szwedzką awionetkę (zbombardowanie pluszowymi misiami przedmieść Mińska). Nie zauważono, że awionetka opuszcza terytoroum Litwy bez zezwolenia ?? Mimo wszysko - jeszcze raz, serdeczne pozdrowienia, wracajcie bezpiesznie do kraju i... przygotujcie piersi na Gwiazdy Załóg Lotniczych ;)
C1-CF-ED-20

Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zełenski traci Order Orła Białego?
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Zbrodnicza farsa
Minister obrony RFN w Polsce
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Sportowe jubileusze
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ratunek na polu walki
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Przerzut Abramsów do Lublina
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Akcja na jeziorze
Cyberparasol nad wyborami
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Pancerny Poznań
PKW Irak zostaje w Jordanii
Koło zamachowe gospodarki
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Mundur, medale i duma
Krok w stronę pokoju
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Równanie z „Iksem”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Musztra i marsz ubezpieczony
Ratunek z powietrza
Polska szykuje się do produkcji Panter
Polski wkład w operację „Overlord”
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Święto DGRSZ
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Królestwo pojazdów
Apetyt Smoka rośnie
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Stała baza wojsk USA w Polsce
Sonda dla Jastrzębia
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Orka tuż, tuż
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Podchorążowie w dżungli
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
AMW oferuje mieszkania
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
„Strzała weterana” spaja środowisko
Kraków zaprosił weteranów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powietrzne cysterny dla Polski
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Śmierć w sercu Azji
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Marsz gąsienicowych kolumn
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Premier powołał nową wiceminister obrony
At the Controls of F-35A Husarz
Ważne decyzje w Brukseli
Podróż w ciemność
Szermierze i pięściarki na podium
Umowa na pociski do Patriotów
Niebo bez dominacji
Sojusz Madrytu i Warszawy
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO