moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marszałek też reformował struktury

Wojsko żyje sprawą przyszłych zmian w strukturach dowódczych. Dyskutujemy na ten temat, zastanawiamy się, jak reforma może wyglądać, jak wyglądać powinna. Na razie wiemy niewiele. Jedynie, że w miejsce dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych zostanie utworzone Dowództwo Generalne, że na czas wojny dowodzenie przejmie Dowództwo Operacyjne. Nasze środowisko, czemu trudno się dziwić, czeka na szczegóły.

Ja jednak, będąc niepoprawnym optymistą, sądzę, że głównym celem reformy będzie uproszczenie struktur dowodzenia i uporządkowanie kompetencji. Mam też nadzieję, że przy reorganizacji uniknie się wylania dziecka z kąpielą, to znaczy tego, że z nasze szeregi opuszczą doświadczeni i profesjonalnie przygotowani oficerowie.

Wiem jedno – nie będzie to ostatnia reorganizacja wojska. Nie jest też ona przecież pierwsza. Przed podobnym wyzwaniem jak dzisiejsi reformatorzy prawie sto lat temu stanął marszałek Józef Piłsudski.

Jako szef Sztabu Generalnego marszałek miał poważne zastrzeżenia zarówno do organizacji poszczególnych organów dowodzenia wojskiem, jak i do zakresu ich kompetencji. Według niego, chaos w dowodzeniu armią był spowodowany brakiem jasnego podziału obowiązków pomiędzy naczelnym wodzem i nadzorującą go instytucją – Ścisłą Radą Wojenną, ministrem spraw wojskowych i szefem Sztabu Generalnego.

Szef Sztabu Generalnego był w podwójnej zależności. Podlegał ministrowi spraw wojskowych i generałowi przewidzianemu na naczelnego wodza. Kwestia organizacji najwyższych władz wojskowych była przyczyną wielu konfliktów i sporów kompetencyjnych. Nie było łatwo przeprowadzić reformy. Z gruntowną reorganizacją naczelnych władz wojskowych marszałek Piłsudski mógł ruszyć dopiero po zamachu majowym w 1926 roku.

Dekretem prezydenta z 6 sierpnia 1926 utworzony został Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych (GISZ). Na jego czele stanął Generalny Inspektor, który w razie wojny objąłby stanowisko Naczelnego Wodza. Miał on kompetencje we wszystkich sprawach dotyczących przygotowania sił zbrojnych i państwa do obrony na wypadek konfliktu zbrojnego. Wraz z utworzeniem Generalnego Inspektoratu ukształtował się dwutorowy system dowodzenia wojska: pokojowy – sprawowany przez Ministerstwo Spraw Wojskowych (i Dowództwa Okręgów Korpusów) i wojenny – realizowany przez GISZ (Inspektorzy Armii oraz Sztab Generalny). Zmniejszono kompetencje dowódców okręgów korpusów. Ich sztaby sprowadzone zostały do roli terytorialnego ogniwa administracji wojskowej. Podział kompetencji pomiędzy instytucjami wydawał się słuszny i właściwy. Była to duża rewolucja w organizacji naczelnych władz wojskowych.

System ten przetrwał z niewielkimi zmianami do wybuchu wojny. Czy był dobry? Trudno to jednoznacznie ocenić. Na pewno wprowadził czytelniejszy niż wcześniej podział kompetencji.

Wiem, że dzisiejszym reformatorom armii też o to chodzi, dlatego trzymam kciuki. Ale niewątpliwie są oni w lepszej sytuacji niż marszałek, bo na szczęście dziś, aby zmienić struktury wojska nie trzeba robić zamachu stanu.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze

~zx
1345719120
Tak Panie Łydka i Chrobry również reformował. Problem w tym że obecne plany likwidacji/reformy/ obejmują dokladnie to co stworzono przez ostatnie kilka/kilkanście lat. Rodzi sie pytanie: po co tworzono niepotrzebne dowództwa? Kto odpowie za to jawne marnostrastwo?
2F-64-90-2E

Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Avenger” na Monte Cassino
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO