moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe Orły: szermierka - szabla i szpada

Polską szermierkę na Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie oprócz czterech florecistek reprezentować będą: szablistka st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski, szpadzistka szer. Magdalena Piekarska, szpadzista szer. Radosław Zawrotniak i szablista Adam Skrodzki.

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski do Londynu jedzie na swoją trzecią olimpiadę. W Atenach (2004) i Pekinie (2008) zakończyła rywalizację już w pierwszej rundzie. Przed czterema laty walczyła też z koleżankami o medale drużynowe, ale Polkom nie udało się stanąć na podium – zajęły szóste miejsce. Dużo lepiej szablistka spisała się na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Brazylii. W Rio de Janeiro wywalczyła dwa złote medale (indywidualnie i drużynowo). Rok wcześniej, w debiucie na wojskowej imprezie, również zdobyła dwa złote krążki na 42. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Caracas.

– Ola świetnie walczy. Jest odważna, robi kapitalne zasłony i natarcia. Jej szermierka jest trochę inna od pozostałych Polek, bardziej skuteczna. Jej walki ogląda się z przyjemnością – komplementuje zawodniczkę mjr Jerzy Świnoga, przełożony szablistki od 2006 roku, kiedy to trafiła do Grupy Sportowej Wojsk Lądowych. Socha-Szelagowski jest bardzo zadowolona, że wybrała karierę wojskową. Żołnierzem jest również jej mąż, który od 12 lat służy w armii amerykańskiej. Jest kapitanem, ale to młodsza stopniem Ola rządzi w domu. W rozmowie z portalem polska-zbrojna zawodniczka podkreśliła, że w przygotowaniach do igrzysk wspierają ją dwie armie NATO. – Wyjazdy na treningi do Stanów Zjednoczonych sponsoruje mój mąż z pensji oficera US Army, a drugim sponsorem jest Wojsko Polskie. Jestem zaszczycona, że mogłam zasilić szeregi WP. To dla mnie honor i zaszczyt nosić mundur. Grupa sportowa daje nam ogromne wsparcie, przede wszystkim finansowe. Dzięki temu możemy realizować nasze marzenia sportowe – powiedziała zawodniczka.

Szablistka bardzo się ucieszyła, gdy dowiedziała się, że pojedzie na swoje trzecie igrzyska. – Byłam szczęśliwa, kiedy po zamknięciu listy światowej podliczono punkty i okazało się, że zakwalifikowałam się do startu w Londynie. Mam nadzieję, że do trzech razy sztuka i zdobędę ten swój upragniony medal – przyznała. Do trzeciego występu na igrzyskach szablistka przygotowywała się w Polsce i USA. W Portland w stanie Oregon trenowała pod okiem polskiego szkoleniowca Edwarda Korfantego, trenera reprezentacji USA. Polak na dwóch ostatnich igrzyskach poprowadził do dwóch tytułów mistrzowskich Mariel Zagunis. Socha-Szelagowski w USA trenowała z dwukrotną mistrzynią olimpijską. Oby zaowocowało to w Londynie, gdzie szablistki po raz trzeci w historii walczyć będą o medale igrzysk.

Szer. Magdalena Piekarska w Londynie zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. Nominację zapewniła sobie dzięki ósmej pozycji w światowym rankingu. Niestety, z czym trudno się pogodzić dowódcy Grupy Sportowej Wojsk Lądowych mjr. Jerzemu Świnodze, Polki nie wywalczyły kwalifikacji do startu w turnieju drużynowym. Do Londynu jego podwładna od 2010 roku jedzie – jak zapowiada – po to, żeby wygrać. Tak mówi zawsze przed zawodami, gdyż uważa, że stać ją na zajmowanie miejsc na podium.

W karierze 25-letniej zawodniczki, która rozpoczęła się w 1999 roku, dotychczas jej największym sukcesem było zdobycie tytułu drużynowej wicemistrzyni świata w 2009 roku. W mistrzostwach Starego Kontynentu trzy razy stała na podium: wywalczyła złoty medal drużynowo w 2010 roku oraz dwa srebrne – w turnieju indywidualnym w 2010 roku i drużynowym w 2009 roku. Piekarska może się też pochwalić trzema srebrnymi krążkami zdobytymi na wojskowych mistrzostwach świata. Była druga w turnieju indywidualnym i drużynowym w Wenezueli w 2010 roku oraz turnieju drużynowym w Brazylii w 2011 roku.

Piekarskiej szczególnie obawiają się Francuzki. W 2010 roku w półfinale mistrzostw Europy po raz drugi w karierze pokonała Laurę Flessel, mistrzynię olimpijską i wielokrotną mistrzynię świata. Wygrała również z mistrzynią świata z 2010 roku Maureen Nisimą. Magda nie boi się więc walk z utytułowanymi rywalkami.

Szer. Radosław Zawrotniak z poprzednich igrzysk w Pekinie wrócił ze srebrnym medalem. Wywalczył go w turnieju drużynowym, a jednym z jego partnerów był st. szer. Robert Andrzejuk. W rywalizacji indywidualnej Radek wypadł najlepiej z Polaków – zajął szóste miejsce. Do armii trafił później niż jego kolega ze srebrnej drużyny. W Grupie Sportowej Wojsk Lądowych służy od 2010 roku. W kilka miesięcy po założeniu munduru na Wojskowych Mistrzostwach Świata w Wenezueli wywalczył dwa złote medale. Rok później z V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro przywiózł z kolegami brązowy medal za trzecie miejsce w turnieju drużynowym.

Nominację do Londynu wywalczył rzutem na taśmę – na ostatnim turnieju kwalifikacyjnym. Zdobycie paszportu na igrzyska zmobilizowało go do ciężkiej pracy. Na wyniki długo nie trzeba było czekać. Ostatnio zajął piątą pozycję w zawodach Pucharu Świata w Buenos Aires. – Cieszę się z rosnącej formy Radka. Byłem pełen uznania, że potrafił wykorzystać swoją ostatnią szansę awansu na igrzyska. Wierzę, że wykorzysta swoje bogate doświadczenie i w Londynie powalczy o jak najwyższą lokatę – mówi dowódca GS WL mjr Jerzy Świnoga.

Szer. Zawrotniak jest dumny, że nosi mundur. Podkreślił to na Gali Sportu Wojskowego, na której wyróżniono go tytułem najlepszego sportowca Wojska Polskiego w 2010 roku. Aby ponownie wywalczyć to miano musi w Londynie sięgnąć po złoto. Kłopot w tym, że podobny cel ma także kilku innych żołnierzy, którzy wystartują na igrzyskach.

Jacek Szustakowski
dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Wojenny bohater na szubienicy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Telefon zaufania dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Będzie za co kupić koreańską broń
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wielki test w West Point coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO