moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wysługa ma bardziej motywować

MON przyspiesza prace nad motywacyjnym systemem uposażeń żołnierzy. Przepisy dotyczące dodatku za ich długoletnią służbę mają być korzystniejsze – dowiedziała się polska-zbrojna.pl.


Dodatek, popularnie nazywany „wysługą”, nie wzrasta automatycznie z każdym rokiem służby, a dopiero po przekroczeniu określonych progów. Na początku rośnie co trzy lata, a gdy staż żołnierza w wojsku przekroczy 15 lat, wyższy dodatek dostanie on dopiero po kolejnych pięciu latach. Sprawia to, że np. żołnierz, który służy od 29 lat, dostaje taki sam dodatek, jak wtedy, gdy miał za sobą 25 lat stażu – czyli 25 proc. do uposażenia zasadniczego. Dopłata wzrośnie dopiero, gdy wojskowy wysłuży 30 lat, wtedy otrzyma 30 proc.

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zmienić zasady naliczania dodatku dla najdłużej służących żołnierzy. Plany zakładają, że po przekroczeniu progu 25 lat dodatek będzie się zwiększał co roku o 1 proc. kwoty uposażenia zasadniczego. Dzięki temu wojskowy w 29. roku swojej służby otrzymywałby dodatek w wysokości 29 proc. Mechanizm będzie dotyczyć żołnierzy od 25. roku służby do 35. Na to, by zastosować ten mechanizm już od pierwszych lat służby, brakuje w armii pieniędzy.

– Fakt, iż z każdym rokiem uposażenie żołnierza wzrośnie, będzie motywował wojskowych do dłuższej służby – mówi płk Andrzej Szuba, szef Oddziału Uposażeń Departamentu Kadr MON. Do dłuższego stażu zachęca też zmiana maksymalnej wysokości dodatku. Jeśli żołnierz będzie służył 35 lat, to jego pensja zostanie powiększona o 35 proc. Teraz najwyższy pułap to 30 proc.

Zachęta finansowa jest szczególnie ważna, by w wojsku zatrzymać żołnierzy, którzy osiągnęli już uprawnienia do emerytury w maksymalnej wysokości. – Z analiz resortu wynika, że wojskowego, który osiągnął 75 proc. podstawy emerytalnej nęci możliwość zdjęcia munduru i podjęcia pracy w cywilu. Przygotowywana zmiana to sposób na to, by żołnierz o takim stażu chciał pełnić dłużej zawodową służbę wojskową – wyjaśnia płk Szuba. Każdy rok służby oznaczać będzie dla żołnierza wyższą pensję, a więc i wyższą podstawę od której wyliczana będzie jego emerytura.

Żeby przygotowywane zmiany weszły w życie należy zmienić rozporządzenie ministra obrony narodowej. Jest szansa, że nowe zasady będą obowiązywały już w przyszłym roku.

gp

autor zdjęć: Arch. Centralnej Grupy Działań Psychologicznych

dodaj komentarz

komentarze


Dzień, który zmienił bieg wojny
 
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Pancerny kot w polskim wojsku
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
GROM’s DNA
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Planowano zamach na Zełenskiego
Flyer, zdobywca przestworzy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Kajakami po medale
Podróż w ciemność
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Podejrzane manewry na Bałtyku
NATO przechodzi do działania
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Ewakuacja Polaków z Izraela
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Wypadek Rosomaka
Drukowanie dronów
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Strażnicy polskiego nieba
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Inwestycja w żołnierzy
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Wyższe stawki dla niezawodowych
„Różycki” zwodowany
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Policjanci w koszarach WOT
Śmierć gorsza niż wszystkie
The Power of Infrastructure
Rakiety dla polskich FA-50
K2. Azjatycka pantera
Święto sportów walki w Warendorfie
Świat F-35
Specjalsi pod nowym dowództwem
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pionierski dron
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Ratownik w akcji
Nowa dostawa Homarów-K
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO