Polscy żołnierze maszerują ramię w ramię z żołnierzami z Bundeswehry, armii ukraińskiej, państw bałtyckich, a nawet z USA. Tym razem nie są to jednak ćwiczenia, ale pielgrzymka na Jasną Górę.
Ruszyli 5 sierpnia o 6.50 sprzed Katedry Polowej w Warszawie, przy dźwiękach orkiestry wojskowej, pobłogosławieni przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Tak rozpoczął się pierwszy dzień XXI Pieszej Pielgrzymki Wojskowej na Jasną Górę.
Do Częstochowy idzie ponad 700 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy straży granicznej i służb celnych. Razem z Polakami pielgrzymuje także 50 żołnierzy z Niemiec, 30 Ukraińców, 24 Litwinów, siedmiu żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i po raz pierwszy – sześciu Łotyszy. Na trasie do pątników dołączy biskup pomocniczy armii amerykańskiej Richard Spencer.
Jak to się stało, że do polskich pielgrzymów w mundurach dołączyli żołnierze z innych krajów? – Biskup polowy WP wysyła zaproszenia do ministerstw obrony poszczególnych państw. Na szczeblu ministerstwa podejmowana jest decyzja, czy żołnierze z danego kraju wezmą udział w pielgrzymce – wyjaśnia ks. płk Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP.
Co ciekawe, pielgrzymowanie żołnierzy nie jest tylko polską tradycją. Wojskowe pielgrzymki odbywają się w różnych krajach europejskich, np. na Słowacji czy we Francji. Chętnie biorą w nich udział polscy żołnierze. – Najbardziej znaną jest pielgrzymka do Lourdes. Co roku uczestniczy w niej kilkanaście tysięcy wojskowych, byli nawet żołnierze z Korei – opowiada Krzysztof Stępkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Ordynariatu Polowego. – W tym roku do Lourdes wybrało się 250 Polaków. Nasi żołnierze pielgrzymowali tam już po raz 21 – dodaje Krzysztof Stępkowski.
Na Jasną Górę mundurowi dotrą 14 sierpnia. Wojskowi spotkają się na Przeprośnej Górce z funkcjonariuszami i pracownikami straży granicznej oraz służby celnej. Po uroczystej Eucharystii ruszą przed obraz Matki Bożej, gdzie dojdzie do aktu zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego.
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka została odwołana, było to w 1997 r., gdy Polskę dotknęła powódź stulecia.
Żołnierze z innych państw na Jasną Górę maszerują razem z polskimi od 1996 r. Jako pierwsi dołączyli Amerykanie (w pierwszym roku było to 16 osób) i Słowacy (30 żołnierzy). Następnie przyłączyli się żołnierze Bundeswehry, a w 2006 r. także Litwini i Ukraińcy. Od tego roku obecni są także Łotysze.
autor zdjęć: Krzysztof Stępkowski
komentarze