moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkarłatni w obstawie i na misji

Żandarmi obchodzą swoje doroczne święto. To wyjątkowo pracowity dla nich rok. Razem z innymi służbami dbali o bezpieczeństwo Euro 2012, pilnując na co dzień porządku w armii. Wszczęli do tej pory 545 postępowań karnych wobec żołnierzy.

- O pracy polskiej żandarmerii przypomina się dopiero, gdy jest potrzebna, a trudno było sobie wyobrazić zabezpieczenie Euro 2012 bez udziału żandarmów – mówi gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej, niegdyś dowódca Żandarmerii Wojskowej.

W ochronę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej zaangażowanych było 1200 żandarmów. Wspierali policję i Straż Graniczną. Na czas Euro mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Mogli legitymować, zatrzymywać i kontrolować cywilów. Żandarmi odbyli ponad 11 tys. patroli pieszych i zmotoryzowanych. Używali blisko 200 pojazdów – samochodów interwencyjnych i motocykli. W działaniach pomagały im wyszkolone psy.

Szkarłatne berety nosi 2859 żołnierzy. To oni pilnują, by wojskowi przestrzegali prawa, porządku i dyscypliny.

80 żandarmów, żołnierzy X zmiany polskiego kontyngentu podczas uroczystego apelu z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej zostało odznaczonych Gwiazdą Afganistanu. Odznaczenia wręczył im wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, który brał udział w uroczystościach w Warszawie. Podczas święta odbył się też pokaz wyszkolenia oddziałów specjalnych ŻW.

- Służba w żandarmerii należy do najtrudniejszych, a oddziały specjalne żandarmerii są jej szczególną dumą – mówi gen. Bogusław Pacek.

Żandarmeria Wojskowa uczestniczy w działaniach wojska w kraju i poza jego granicami. Zabezpiecza szkolenia na poligonach, przejazdy krajowych i zagranicznych delegacji, rotacje polskiego kontyngentu w Afganistanie i sił KFOR. Na misjach przebywa w tej chwili 140 żandarmów.

Jednak głównym zadaniem żandarmerii jest zapobieganie wykroczeniom w wojsku, prowadzenie dochodzeń i działań operacyjno-rozpoznawczych. Do połowy 2012 r. żandarmeria wszczęła 545 postępowań karnych w wojsku, najczęściej dotyczyły one kradzieży.

Wszczęto też 277 postępowań sprawdzających oraz 291 czynności wyjaśniających w sprawie wykroczeń. Przeważnie chodziło o zagrożenia w ruchu drogowym, żołnierze np. przekraczali prędkość, doprowadzali do kolizji lub kierowali samochodem po spożyciu alkoholu.

Żandarmeria Wojskowa poza Komendą Główną ma 6 oddziałów terenowych: w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Żaganiu, im z kolei podlega 9 wydziałów.

DK

autor zdjęć: Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze


Experience It Yourself
Amerykański szogun
Człowiek, który sprzedał ciszę
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Jak zbudować armię przyszłości
Góral z ORP „Gryf”
USA: chcemy Grenlandii
Co nowego w przepisach?
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Pucharowy medal na desce
Premier wojenny
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Partnerstwo Polski i Litwy
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Waiting for the F-35
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
FORT Kraków otwarty
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej mocy dla Orki
Maj polskich żywych torped
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Hołd dla gen. Skrzypczaka
O bezpieczeństwie u prezydenta
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
PKW „Noteć” – koniec misji
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Good Morning, Orka!
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Medale na lodzie i śniegu
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Ekstremalnie ważny cel
To nie mogło się udać, ale…
ORP „Garland” w konwoju śmierci
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Dyrygent w mundurze
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
W cieniu dumy floty
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Piątka z czwartego wozu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Medyczny impas
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO