Urlopy i zwolnienia lekarskie są tematyką czwartej części odpowiedzi na pytania żołnierzy, które wpłynęły do resortu obrony narodowej podczas prac nad projektem zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
Czy żołnierze zawodowi będą mieli prawo do urlopu ojcowskiego?
Prawo do urlopu ojcowskiego pracownikom - ojcom wychowujących dziecko przyznaje art. 1823 Kodeksu pracy. W aktualnym stanie prawnym prawo do urlopu ojcowskiego nie przysługuje ojcom - żołnierzom zawodowym. Prawa i obowiązki żołnierzy zawodowych określa bowiem ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892, z późn. zm.).
Niemniej jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz mając na celu zachowanie spójności z uprawnieniami funkcjonariuszy służb mundurowych oraz pracowników, dostrzega się potrzebę dostosowania uprawnień żołnierzy zawodowych w zakresie ochrony rodzicielstwa do uprawnień pracowników wynikających z Kodeksu pracy. Dlatego też w ramach prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw podjęto działania zmierzające do wprowadzenia do wojskowej ustawy pragmatycznej zapisów umożliwiających udzielanie żołnierzom zawodowym urlopów ojcowskich.
Czy żołnierze uczący się na własny koszt będą mogli liczyć na urlop szkoleniowy?
W ramach zmiany w wojskowej ustawie pragmatycznej proponuje się m.in, by żołnierze zawodowi pobierający naukę na własny koszt, którzy nie spełniają wymogów do uzyskania pomocy finansowej ze strony organów wojskowych w związku z tą nauką (art. 52), mogli za zgodą dowódcy jednostki wojskowej, korzystać z urlopu szkoleniowego. W tym zakresie o możliwości udzielenia żołnierzowi urlopu szkoleniowego decydował będzie samodzielnie dowódca jednostki, uwzględniając zarówno potrzeby żołnierza, jak i właściwe funkcjonowanie jednostki wojskowej.
Czy żołnierze zawodowi-kobiety będące w ciąży muszą być kierowane na komisje lekarskie, jeżeli zwolnienie lekarskie, na którym przebywają w związku z tą ciążą, jest dłuższe niż 3 miesiące?
Obecne rozwiązania nakładają na dowódcę jednostki wojskowej obowiązek, w każdym przypadku trzymiesięcznej absencji chorobowej, kierowania żołnierza zawodowego do komisji lekarskiej. Proponowane w ramach nowelizacji wojskowej ustawy pragmatycznej rozwiązanie zakłada wyłączenie tego obowiązku wobec żołnierzy-kobiet ciężarnych, które z uwagi na zagrożoną ciążę przebywają na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące.
Źródło: MON
komentarze