moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas podsumowań

Zbliża się koniec Euro 2012, a co za tym idzie, mnożą się podsumowania. Jedną
z korzyści, jakie wynieśliśmy z tego turnieju, jest moim zdaniem, przypomnienie starej prawdy, że aby móc należycie skoncentrować się na pracy czy służbie, należy najpierw wyeliminować problemy poboczne.

Kapitan polskiej reprezentacji Jakub Błaszczykowski zarzucił PZPN-owi, że ten nie dopilnował, by nic nie przeszkadzało piłkarzom w przygotowaniach do meczów. Opowiadał o niepotrzebnych perturbacjach dekoncentrujących drużynę. Czegoś nie uzgodniono, coś robiono w ostatniej chwili, nikt nie wiedział, jak się sprawy mają. Takich niejasności nie można uznać za główną przyczynę porażki, ale zapewne miały wpływ na grę piłkarzy.
W końcu jesteśmy tylko ludźmi.

Do przypomnienia tego zdarzenia skłoniło mnie kolejne z podsumowań, jakim była wczorajsza debata sejmowej komisji obrony narodowej nad wykonaniem budżetu MON za 2011 r.
W jej trakcie posłowie zauważyli, że ubiegły rok był kolejnym, w którym MON nie doszacował liczby odejść ze służby. Wiceminister Czesław Mroczek zaznaczył, że nie można było tego przewidzieć. Jedynie pojedyncze przypadki wynikały z decyzji resortu, a prawie wszystkie były indywidualnymi decyzjami żołnierzy.

Przy ich podejmowaniu niekiedy dużą rolę odgrywały emocje. Uważam tak, gdyż byłem uczestnikiem wielu żołnierskich dyskusji poświęconych niepokojom związanym z zapowiedziami zmian w uprawnieniach emerytalnych służb mundurowych. Razem z samymi pracami nad ustawą trwało to kilka lat. Wokół tego narastał strach przed odebraniem uprawnień tym, którzy byli już w służbie. Skutkiem tego były niekiedy decyzje odejścia do rezerwy podejmowane przez żołnierzy, którzy nabyli już prawo do częściowej emerytury.

Były co prawda uspokajające wypowiedzi decydentów, ale w międzyczasie pojawiały się i radykalne pomysły. Niestety przysłowie „strach ma wielkie oczy” potwierdziło się w wojsku. Piszę to bynajmniej nie w kontekście krytyki reakcji i decyzji żołnierzy, którzy obawiali się niekorzystnych zmian w ustawie emerytalnej. Podkreślę, tak jak w odniesieniu do piłkarzy, jesteśmy tylko ludźmi. Przysłowie modelowo wręcz odzwierciedla pewne mechanizmy psychologiczne decydujące o wyborach człowieka w sytuacji zagrożenia. Po pierwsze, tam gdzie nie ma racjonalnych przesłanek do decyzji, wkraczają emocje. Po drugie, gdy jesteśmy w sytuacji potencjalnego zagrożenia dla naszego bytu i cenionych przez nas wartości, skłaniamy się do podjęcia takich decyzji, które minimalizowałyby straty.

Na szczęście, ostatnio wielu z żołnierzy odetchnęło z ulgą. Faktyczne prace nad ustawą potoczyły się szybko, a żołnierze będący w służbie przed 31 grudnia 2012 roku odejdą na emeryturę na starych zasadach.

Piszę o tym choć, jak dowiedziałem się od rzecznika prasowego ministra obrony narodowej Jacka Sońty, niepokój przed zmianami emerytalnymi nie był zasadniczym powodem wypowiedzeń dokonywanych przez żołnierzy, a ich ogólna liczba spadła. Każdego żołnierza jednak żal. Dlatego doceniam to, co szybko likwiduje niejasności i plotki. Polecam tym samym lekturę będącą jednocześnie podsumowaniem nowych rozwiązaniom emerytalnych oraz projektowanych zmian w ustawie pragmatycznej. Vademecum takie wydały Departament Kadr i Departament Spraw Socjalnych. Na stronie www.kadry.wp.mil.pl udostępniono je w wersji elektronicznej.

Grzegorz Predel

dodaj komentarz

komentarze


Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojna o porządek świata
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwszy skok
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Palmiry – miejsce kaźni
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO