moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lepsze jest wrogiem dobrego

Wielu z nas z nostalgią wraca do czasów przed wprowadzeniem w życie ustawy pragmatycznej z 2003 roku. I nie wynika to bynajmniej z tęsknoty za starymi, ale za sprawdzonymi rozwiązaniami. MON zapowiedział wyjście z impasu.

Rozwiązania natowskie imponowały wielu. Mnie na pewno. Po przystąpieniu Polski do NATO bardzo interesowały mnie sprawy związane w państwach Sojuszu z procesem kwalifikacji kandydatów do służby oraz z jej przebiegiem. Byłem pod wrażeniem ściśle zaplanowanego i realizowanego modelu rozwoju kariery żołnierza. Taki system szkolenia i harmonogram obejmowania kolejnych stanowisk wdrożyło z sukcesem wiele krajów NATO.

Polska ustawa z 2003 roku dawała nadzieję, że i my to zrobimy. Widziałem podobieństwo rozwiązań. Liczyłem na stworzenie profesjonalnej ścieżki przebiegu służby, która skoncentruje się na rozwoju umiejętności dowódcy.

Kluczem miało być wprowadzenie żołnierza, od samego początku służby zawodowej, w nurt doskonalenia zawodowego. Obejmowałby go model przebiegu służby a w nim, upraszczając, plan kolejno przeznaczanych dla niego stanowisk służbowych. Na zmianę miały to być stanowiska typowo dowódcze i sztabowe. Tę bazę doświadczeń uzupełniałby system specjalistycznych szkoleń przygotowujących żołnierza do objęcia kolejnych stanowisk.

Życie brutalnie zweryfikowało te nadzieje. Problemy zaczęły się już na początku. Części żołnierzom, którzy 1 lipca 2004 trafili na stanowiska służbowe zakwalifikowane jako specjalistyczne lub zabezpieczające, taki przydział blokował de facto dalszy rozwój kariery.

Zdecydowanie lepsze możliwości objęcia w przyszłości wyższych stanowisk dowódczych mieli bowiem ci, którzy tego dnia objęli stanowiska zakwalifikowane jako główne. Odrębna historia to likwidacja korpusu chorążych i ograniczenie stopni w korpusie podoficerskim. Wynikiem tego było zmniejszenie szans na awans. Rzutowało to też negatywnie na generalną dostępność stanowisk podoficerskich zaszeregowanych do wyższych stopni etatowych.

Konsekwencje były dotkliwe. Część żołnierzy 1 lipca 2004 roku została wyznaczona na stanowiska o stopniu etatowym niższym niż faktycznie już posiadali. Za sprawą rotacji kadr miało to się szybko uporządkować. Wkrótce mieli zyskać możliwość awansu na stanowisko o stopniu etatowym takim, jaki już posiadali. Sprawa się wlokła, a okres przejściowy trwał latami.

Chociaż najbardziej kontrowersyjne zapisy ustawy z 2003 roku już nie obowiązują, to w tym czasie załamało się wiele wojskowych karier. Wielu żołnierzy jest rozgoryczonych takim możliwościami awansu lub doskonalenia zawodowego i brakiem stabilności służby. Tamte wzorce nie odnalazły się w polskiej rzeczywistości. Czas więc na wyjście z impasu.

Minister Tomasz Siemoniak zapowiada powrót regulacji podobnych do tych sprzed 2003 roku. Choć uwarunkowania funkcjonowania naszej armii zmieniły się zasadniczo w ciągu dekady, to zapowiadane zmiany wydają się być z nimi spójne. Liczę na poprawę sytuacji, bo ta reforma nie ma być implementacją czyjejś wizji czy kopią obcego wzorca, ale odpowiedzią na problemy zgłaszane przez żołnierzy. Ale jak mówią, diabeł tkwi w szczególe. Tak więc będę sprawdzał, ale nie jak w pokerze na koniec rozgrywki, tylko już na etapie procesu legislacyjnego. I w tym miejscu przedstawiać będę proponowane rozwiązania. Zobaczymy, czy będę mógł podtrzymać swoje wotum zaufania wobec proponowanej reformy.

Grzegorz Predel

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojenny bohater na szubienicy
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Avenger” na Monte Cassino
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwszy skok
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Skromny początek wielkiej wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO