Symbolem siły i odwagi nazwał wojska pancerne minister Tomasz Siemoniak podczas obchodów Dnia Czołgisty. Takie słowa są powodem do dumy, ale także zobowiązują.
Uroczystości Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dzień Czołgisty odbyły się w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Gościem obchodów był minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który powiedział: – Dziękuję za Wasze wysiłki i poświęcenie, które sprawiają, że wojska pancerne i zmechanizowane niezmiennie wzbudzają podziw, szacunek i respekt.
W trakcie uroczystości żołnierzom zostały wręczone medale, m.in. prawie 700 Gwiazd Iraku i Afganistanu oraz puchary i wyróżnienia dla najlepszych drużyn zmechanizowanych (zmotoryzowanych) oraz załóg czołgów, uczestniczących w zakończonych dzień wcześniej zawodach. Do rywalizacji w nich stanęły reprezentacje kilkunastu jednostek Wojska Polskiego. Przez 3 doby ponad 150 żołnierzy zmagało się z zadaniami, czasem, zmęczeniem, a także z ulewnym deszczem.
Najlepszą załogą wojsk pancernych okazała się drużyna z 1. Brygady Pancernej. Czołgistom z Wesołej nieznacznie ulegli pancerniacy z 1. Batalionu Czołgów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Trzecie miejsce przypadło 15. Brygadzie Zmechanizowanej. Wśród drużyn zmechanizowanych i zmotoryzowanych wygrała drużyna z 12. Brygady Zmechanizowanej. Wyprzedziła drużyny z 2. Brygady Zmechanizowanej i 10. Batalionu z Zmechanizowanego Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
Żródło: DPI MON
* * * * *
Wojska pancerne i zmechanizowane są największym liczebnie rodzajem wojsk wchodzącymi w skład Wojsk Lądowych.
Pancerna stolica Polski znajduje się w Żaganiu. Tam stacjonuje 11. Dywizja Kawalerii Pancernej oraz 34. Brygada Kawalerii Pancernej. W pobliskim Świętoszowie – 10. Brygada Kawalerii Pancernej, a w Wędrzynie i Międzyrzeczu – 17. Brygada Zmechanizowana.
Do głównych zadań „pancerniaków” należy obrona polskich granic i udział w misjach poza granicami kraju. Żołnierze wojsk pancernych i zmechanizowanych używają różnego rodzaju pojazdów bojowych. Mają ok. 1200 bojowych wozów piechoty BWP-1, które od 2003 roku powoli są zastępowane przez kołowe transportery opancerzone Rosomak. Żołnierze jeżdżą już ok. 400 KTO. Sprzęt starszej generacji jest bowiem stopniowo wymieniany na lepszy. Czołgi T-72 są wycofywane z użycia i zastępowane czołgami PT-91 Twardy i Leopard 2AK. Tych ostatnich pancerniacy mają 128.
IS
komentarze