Twórca i dowódca jednostki specjalnej GROM gen. Sławomir Petelicki prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Sprawę bada policja i prokuratura.
Ciało generała znalazła w sobotę około 18.00 jego żona w garażu ich domu na warszawskim Mokotowie. To ona też wezwała policję. Na miejscu, obok ciała, znaleziono broń, z której padł strzał. Jak wstępnie ustalili śledczy, śmierć twórcy GROM-u mogła nastąpić około godziny 16.00. Policjanci w rozmowach z mediami mówią, że od początku wiele wskazywało na to, że gen. Petelicki popełnił samobójstwo.
– Całą noc trwały czynności na miejscu zdarzenia. Ciało pana generała zostało już przewiezione do zakładu medycyny sądowej, ale sekcja zwłok zostanie przeprowadzona prawdopodobnie w poniedziałek – powiedziała prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z warszawskiej Prokuratury Okręgowej.
– Będziemy badać wszystkie okoliczności tej tragedii. Śledztwo będzie nadzorować prokuratura, a prowadzić Komenda Stołeczna Policji – dodała.
Gen. Petelicki miał 66 lat. Z wykształcenia był prawnikiem. Od 1969 roku był oficerem wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pracował w ambasadach PRL-u w Nowym Jorku i w Sztokholmie. W latach 1987–1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, potem przez rok doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek. 13 lipca 1990 roku dzięki staraniom, wiedzy i determinacji gen. Petelickiego powstała jednostka specjalna GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Żołnierze formacji zasłynęli operacjami m.in. na Haiti, Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Generał dowodził GROM-em do 1995 roku.
Potem na krótko został pełnomocnikiem ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza ds. przestępczości zorganizowanej w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Ponownie został dowódcą GROM-u w grudniu 1997 roku. Po konflikcie z ówczesnym ministrem, koordynatorem ds. służb specjalnych Januszem Pałubickim w 1999 roku został odwołany. Zarzucono mu m.in. złamanie ustawy o zamówieniach publicznych.
Wówczas też gen. Petelicki przeszedł w stan spoczynku i zajął się biznesem (m.in. w firmie Ernst and Young). Był też współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy GROM. Stworzył też fundację skupiającą i pomagającą byłym żołnierzom GROM-u.
Źródło: PAP, TVN24
autor zdjęć: www.wojskaspecjalne.mil.pl
komentarze