– To prestiżowe wydarzenie, ocenił pobyt króla Norwegii Haralda V w Polsce przedstawiciel Ambasady Królestwa Norwegii Piotr Dudziński. Wcześniej król Herald odwiedził Polskę tylko raz, w 1996 roku.
Według norweskiej konstytucji król jest głową państwa, pełni funkcję naczelnego dowódcy sił lądowych i morskich. Ma wysokie uprawnienia: wybiera Radę Państwa, w skład której wchodzi premier, mianuje wszystkich urzędników cywilnych, kościelnych i wojskowych. Pełni także funkcje reprezentacyjne. – Przez mieszkańców swojego kraju król Harald V jest bardzo pozytywnie odbierany – powiedziała Izabela Staniszewski, członek Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz prezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, która 10 lat mieszkała w Norwegii. – Król prowadzi bardzo aktywne życie, na przykład bierze udział w zawodach żeglarskich, dodała. – Ale co najważniejsze, daje Norwegom poczucie trwałości i bezpieczeństwa.
Król Norwegii Harald V wraz z małżonką królową Sonją przyjechali do Polski na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. – To wizyta na najwyższym szczeblu. Dobrze rokuje na przyszłość naszych kontaktów, służy też podkreśleniu bardzo dobrych relacji, które już teraz łączą nasze kraje – podkreślił Piotr Dudziński.
KALENDARIUM WIZYTY W POLSCE
9 maja parę królewską przywitał prezydent Bronisław Komorowski na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Powitanie odbyło się z ceremoniałem wojskowym. W godzinach popołudniowych król Harald V spotkał się z prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem. W rozmowach z delegacją norweską uczestniczył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
10 maja król Harald V i prezydent RP otworzyli w Warszawie konferencję „Partnerstwo polsko-norweskie”. Na seminarium „Wyzwania i współpraca w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa”, w którym wzięli udział, rozmawiano między innymi o przemyśle obronnym i zbliżającym się szczycie NATO w Chicago.
Po południu król Harald V i minister obrony Królestwa Norwegii Espen Barth Eide wizytowali 10 Warszawski Pułk Samochodowy, gdzie obejrzeli pokaz sprzętu wojskowego, w tym Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.
Po tym spotkaniu w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyły się rozmowy ministrów obrony Polski i Norwegii. Pomoc Afganistanowi po zakończeniu misji w tym kraju oraz współpraca polsko-norweska, zwłaszcza w dziedzinie obrony powietrznej, stanowiły najważniejsze tematy spotkania. Zakończyła je wspólna konferencja prasowa ministrów.
11 maja norweska para królewska przebywała z wizytą w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem króla Norwegii Haralda V i królowej Sonji oraz pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich odbyła się uroczysta inauguracja polsko-norweskiego programu badawczego i stypendialnego.
Zwiedzanie Krakowa zakończyło wizytę pary królewskiej w Polsce.
autor zdjęć: MON
komentarze