Sejm przyjął nowelizację przepisów dotyczącą emerytur mundurowych. Ustawa wydłuża staż służby do 25 lat oraz wiek przejścia na emeryturę do ukończenia 55 lat.
Zmiany nie będą dotyczyły żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy już pełnią służbę. Obejmą wyłącznie tych żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2013 roku. Funkcjonariusze i żołnierze pozostający w służbie w dniu ich wejścia w życie będą mogli wybrać, czy chcą odejść na emeryturę na starych, czy na nowych zasadach.
Przyjęte przez Sejm zmiany określają, że żołnierze i funkcjonariusze będą nabywać uprawnienia emerytalne po spełnieniu jednocześnie dwóch warunków: osiągnięciu wieku 55 lat i 25-letniego stażu służby.
Zmiany w emeryturach mundurowych przewidują, że:
– minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Jednoczesne spełnienie tych warunków: 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury.
Mundurowy, który w dniu zwolnienia ze służby przepracował 25 lat, ale nie ukończył 55. roku życia, będzie mógł nabyć prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku pod warunkiem, że zwolnienie ze służby nastąpiło nie z jego winy, lecz np. było wynikiem likwidacji jednostki organizacyjnej.
– podstawę wymiaru emerytury mundurowej ma stanowić średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi.
Żołnierz lub funkcjonariusz będzie miał możliwość wyboru najbardziej korzystnego dla siebie okresu 10 lat, który będzie podstawą do wyliczenia przyszłego świadczenia.
Nowelizacja przewiduje, że po 25 latach służby emerytura będzie wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i wzrastać ma o 3 proc. za każdy kolejny rok służby. Maksymalna emerytura nie będzie mogła przekroczyć 75 proc. podstawy.
Emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Zmiany nie przewidują możliwości łączenia emerytury z rentą.
Żołnierze i funkcjonariusze nadal będą nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa, w ramach odrębnego systemu emerytalnego.
autor zdjęć: Krzysztof Białoskórski (www.sejm.gov.pl)
komentarze