W dniach 13–24 czerwca br. na terytorium Słowenii odbyły się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Adriatic Strike 2025. Kilkuset żołnierzy z różnych państw prowadziło działania związane z precyzyjnym naprowadzaniem ognia oraz identyfikacją celów w wymagających warunkach terenowych. Podczas ćwiczeń wykorzystywano nowoczesne technologie, stosowane na współczesnym polu walki.
Uczestnikami manewrów byli żołnierze państw członkowskich NATO (North Atlantic Treaty Organization) oraz programu Partnerstwo dla Pokoju (Partnership for Peace – PfP). Wśród Terytorialsów biorących udział w szkoleniu, znalazł się również żołnierz Centrum Szolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Przez dwa tygodnie żołnierze doskonalili swoje umiejętności w zakresie wykrywania celów oraz koordynacji wsparcia powietrznego. W pięciu rejonach Słowenii odbywały się działania nawigatorów naprowadzania lotnictwa Joint Terminal Attack Controller (JTAC), obejmujące pełny cykl wsparcia lotniczego – od wykrycia i identyfikacji celu, przez jego oznaczenie i kierowanie ogniem, aż po meldunek dotyczący efektów uderzenia.
- Podczas kursu szczególny nacisk kładziony jest na praktyczne zastosowanie wiedzy. Mamy okazję sprawdzić się w zróżnicowanych, wymagających scenariuszach – od zakładania posterunków w trudno dostępnych rejonach górskich, po działania związane z obroną lotniska. Każde z zadań wymaga od nas zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i ścisłego zgrania zespołu – relacjonuje uczestnik szkolenia z Centrum Szkolenia WOT.
W operacjach wsparcie zapewniały nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne (BSP) wykorzystywane zarówno do rozpoznania, jak i obserwacji skutków prowadzonego ognia. W ćwiczeniach uczestniczyli również wyszkoleni obserwatorzy JFO (Joint Fires Observer), odpowiedzialni za koordynację wsparcia ogniowego, a także specjaliści pełniący funkcje w stanowiskach dowodzenia, zapewniający ciągłość procesu planowania i realizacji operacji. Udział w manewrach stanowił dla wszystkich żołnierzy cenne doświadczenie, które pozwoliło udoskonalić procedury współpracy sojuszniczych komponentów sił zbrojnych.
Tekst: por. Krzysztof Wójcik/ CS WOT
autor zdjęć: CS WOT

komentarze