moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa

Musimy się zbroić i budować strategię bezpieczeństwa, żeby nikt nigdy Polski i Europy nie chciał zaatakować – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Sterującego do spraw wdrożenia działań na rzecz obronności i bezpieczeństwa. Komitet nadzoruje fundusz, którego celem jest wzmocnienie zdolności operacyjnych sił zbrojnych.

– Pamiętam posiedzenie rządu, na którym pani minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przyszła z bardzo dobrą informacją, że Polska jako pierwszy kraj w Europie będzie starała się przesunąć środki z KPO na rzecz bezpieczeństwa i obronności. To jest absolutny priorytet naszej prezydencji. Budujmy siłę Polski i Unii Europejskiej przez inwestycje w przemysł zbrojeniowy, obronę cywilną, cyberbezpieczeństwo. To jest sprawa kluczowa – mówił minister obrony narodowej na pierwszym posiedzeniu Komitetu Sterującego.

 

Komitet będzie odgrywał kluczową rolę we wdrażaniu i nadzorowaniu działań finansowanych z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przekierowania 26 mld złotych na FBiO (wstępnie planowano 30 mld złotych) w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Przesunięcie tych środków na cele obronne jest zgodne z priorytetami Komisji Europejskiej, zawartymi w planie ReArm Europe. Wpisuje się także w ustalenia Rady Europejskiej z 6 marca 2025 roku, które wskazywały na konieczność zwiększenia działań na rzecz wzmacniania odporności i zdolności obronnych państw członkowskich UE.

Środki FBiO mają pozwolić sfinansować infrastrukturę i sektory związane z produktami i technologiami podwójnego zastosowania (np. bezpieczne systemy komunikacyjne) oraz infrastrukturę niezbędną do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej (np. schrony, zabezpieczenia sieci energetycznych). Ponadto pieniądze z KPO zostaną przeznaczone na działania dotyczące cyberbezpieczeństwa (w szczególności dla samorządów), badania i rozwój w obszarze bezpieczeństwa czy modernizację firm sektora wojskowego.

Potencjalni beneficjenci FBiO to m.in.: jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa (w tym spółki Skarbu Państwa) oraz konsorcja tych podmiotów. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że finansowanie na rzecz wzrostu i rozwoju linii produkcyjnych i ogólnego potencjału na pewno otrzymają firmy państwowe, prywatne i instytuty badawcze. – To daje nam szansę, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać dzisiejsze środki europejskie – podkreślił minister obrony narodowej. Uruchomienie funduszu nastąpi w trzecim kwartale 2025 roku.

Instytucją odpowiedzialną za realizację inwestycji w ramach funduszu będzie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W skład Komitetu Sterującego FBiO wchodzą ministerstwa: Obrony Narodowej, Aktywów Państwowych, Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rozwoju i Technologii, Infrastruktury oraz Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Face to Face
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pieta Michniowska
Vespa Battle Challenge
Zatrzymać drona
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Połączeni na Bałtyku
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Domek Pilota w LAW otwarty
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Polski projekt, światowe znaczenie
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Mundur i bokserskie rękawice
Studenci w koszarach
Zbrodnicza farsa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
USA znów uderzyły w Iran
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Gotowi na zmiany na polu walki
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Dronowy kierunek przyszłości
Żywią i bronią
Drony na Legii
NATO liczy wydatki przed szczytem
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bramy armii
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Paliwowy krwiobieg NATO
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Wielki sukces podchorążych z AMW
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Wojna hybrydowa trwa
Wsparcie ma znaczenie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Przełomowe zdolności artylerzystów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Integracja F-35 rozpoczęta
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Podróż w ciemność
Prezydent RP o szczycie NATO
NATO zwiększy produkcję broni
Przełomowe porozumienie
Bez zmian w emeryturach
Sztuka tworzenia kryptonimu
PIRX-1 na orbicie
Piksele prawdy w morzu fałszu
Cyfrowa niedyskrecja
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Ostatnia niedziela…
Barakudy z Polski
Szerszeń z Sochaczewa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO