moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko Polskie pomaga nauce. Transportery dla stacji polarnej

Wierzę, że ten sprzęt przyniesie wiele pożytku i pomoże polskiej nauce – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po przekazaniu transporterów PTS-M Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Jak podkreślił szef MON-u, sprzęt ułatwi funkcjonowanie polskiej stacji polarnej oraz poprawi jej zabezpieczenie logistyczne.

Szkolenie kandydatów na operatorów PTS-ów. Maj 2021 rok.

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało Instytutowi Geofizyki Polskiej Akademii Nauk dwa transportery pływające PTS-M. Sprzęt, który dotychczas służył żołnierzom wojsk inżynieryjnych, trafi do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Możliwość poruszania się po lądzie i wodzie, prosta budowa, brak elektroniki oraz silnik o mocy 350 KM to zalety gąsienicowych pojazdów, dzięki którym znakomicie sprawdzą się w trudnych arktycznych warunkach, w jakich na co dzień pracują naukowcy. Jak zauważył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, w Arktyce często jedynym sposobem transportu sprzętu i zaopatrzenia są właśnie tego typu pływające pojazdy. – Amfibie umożliwią rozwój i funkcjonowanie polskiej stacji polarnej – powiedział wicepremier.

Szef MON-u przypomniał, że amfibie najczęściej widzimy podczas akcji udzielania pomocy poszkodowanym w powodziach. – Dobrze się sprawdziły także podczas ubiegłorocznej powodzi – wskazał. – Wierzę, że ten sprzęt przyniesie teraz wiele pożytku i pomoże polskiej nauce – powiedział.

Prof. dr. hab. Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, powiedział, że współpraca z wojskiem jest niezwykle istotna, bo stacja polarna jest zlokalizowana w trudno dostępnym miejscu i logistyka wymaga dużego zaangażowania. – Jest to najdalej wysunięta na północ całoroczna polska instytucja badawcza – powiedział naukowiec. Zwykle zimuje tam około 10 osób, a latem załoga zwiększa się do około 40 osób, także z europejskich placówek badawczych. Stacją zarządza Instytut Geofizyki PAN, do którego zadań należy między innymi jej obsługa organizacyjno-logistyczna oraz przygotowywanie corocznych wypraw polarnych, których członkowie odpowiadają za realizację programu monitoringu oraz bieżące funkcjonowanie stacji.

Na uroczystości przekazania transporterów wicepremier Kosiniak-Kamysz poinformował także, że w resorcie rozpoczęły się już prace nad pozyskaniem nowego typu transporterów dla wojska. – Kilka tygodni temu postawiłem zadanie szefowi Sztabu Generalnego WP, moim zastępcom, szczególnie ministrowi Pawłowi Bejdzie, Agencji Uzbrojenia, by przygotować wszystkie działania do pozyskania nowych amfibii – zaznaczył szef MON-u. – Do tego żebyśmy mieli nowe transportery pływające, które umożliwią właśnie działania zarówno w domenie militarnej, jak i pozamilitarnej. To umożliwiło pozytywną odpowiedź na wniosek Polskiej Akademii Nauk – mówił wicepremier.

AB

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Pięściarska uczta w Suwałkach
Wellington „Zosia” znad Bremy
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Marynarze mają nowe motorówki
„Road Runner” w Libanie
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Wielkopolscy terytorialsi na szkoleniu zintegrowanym
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Odznaczenia za wzorową służbę
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Operacja NATO u brzegów Estonii
Koniec dzieciństwa
Mity i manipulacje
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Abolicja dla ochotników
Sportowcy na poligonie
Szansa na nowe życie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Pamięć łączy pokolenia
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Inwestycja w bezpieczeństwo
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Starcie pancerniaków
Brytyjczycy na wschodniej straży
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Husarze bliżej Polski
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Niespokojny poranek pilotów
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Marynarze podjęli wyzwanie
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kolejny kontrakt Dezametu
Standardy NATO w Siedlcach
Polski „Wiking” dla Danii
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Męska sprawa: profilaktyka
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Kircholm 1605
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Sukces Polaka w biegu z marines
Pomnik nieznanych bohaterów
Więcej Apache’ów w Inowrocławiu
Zasiać strach w szeregach wroga
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO