moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Joanna Mała” większa i nowocześniejsza

Nowoczesna strzelnica z systemem elektronicznego pomiaru celności, przebudowane stanowiska strzeleckie, pole tarczowe z 1800 ruchomymi celami i nowy punkt dowodzenia – tak wygląda zmodernizowany Pas Ćwiczeń Taktycznych „Joanna Mała” w Żaganiu, który został dziś otwarty. Można na nim ćwiczyć np. strzelanie z czołgów, BPW-ów, transporterów opancerzonych czy broni artyleryjskiej.

Przebudowa PCT w Żaganiu trwała ponad cztery lata. – Inwestycja miała na celu modernizację i poprawę funkcjonalności obiektów przeznaczonych do szkolenia. Tego rodzaju przedsięwzięcie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywności szkoleń, zarówno dla wojska, jak i dla innych służb mundurowych – mówi kpt. Magdalena Czekatowska z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu.

Jak się zmieniła „Joanna Mała”? – Kompleksowej modernizacji poddano istniejącą infrastrukturę, wybudowano nowoczesną wieżę obserwacyjną wraz z pełnym zapleczem logistycznym i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi – dodaje oficer. Przebudowane zostały stanowiska strzeleckie, co umożliwi użytkownikom bardziej komfortowe i bezpieczne ćwiczenia. Z kolei dzięki innowacyjnemu wyposażeniu, takiemu jak systemy elektroniczne do pomiaru wyników, będzie można bardziej precyzyjnie oceniać umiejętności strzeleckie żołnierzy.

Rozbudowana „Joanna Mała” ma szerokość 1000 metrów na linii otwarcia ognia i głębokość strefy strzelania 2800 metrów. Cele dla strzelców są rozmieszczone co 50 metrów, wszystkie są podnoszone nad poziom gruntu, natomiast trzy są dodatkowo na wyciągarkach, co umożliwia przemieszczanie się celów w poprzek pasa. To jednak nie wszystko. Pas taktyczny został także wyposażony w system sterowania polem tarczowym WBS-04. Powstały również nowe stanowiska dowodzenia z pomieszczeniami socjalnymi, szkoleniowymi wraz z magazynem i warsztatem do obsługi obiektu oraz zapleczem sanitarnym dla osób ćwiczących. Na terenie pasa ćwiczeń taktycznych wybudowano nowe drogi, m.in. dla wozów bojowych.

Na tak zmodernizowanym pasie taktycznym żołnierze będą mogli prowadzić różnorodne szkolenia strzeleckie, a instruktorzy – dzięki zautomatyzowanemu systemowi trafień – szybciej wyłapią ich błędy i wskażą, co trzeba poprawić. – Wprowadzenie nowych rodzajów szkoleń, takich jak treningi taktyczne czy strzelania w różnych warunkach atmosferycznych, znacząco podniesie poziom przygotowania żołnierzy. Dodatkowo, planowane są kursy specjalistyczne, które umożliwią rozwijanie umiejętności związane z wprowadzaniem nowoczesnego uzbrojenia oraz taktyki walki – podkreśla kpt. Czekatowska.

„Joanna Mała” po przebudowie umożliwia przeprowadzanie ćwiczeń taktycznych do szczebla batalionu. Oprócz ćwiczeń ogólnowojskowych można tu prowadzić strzelania z czołgów, BPW-ów, transporterów opancerzonych, artylerii naziemnej oraz ze śmigłowców. Koszt inwestycji wyniósł 115,9 mln zł.

Dziś odbyło się oficjalne otwarcie obiektu. Z tej okazji pokaz wyszkolenia zaprezentował pluton czołgów Leopard z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, pod dowództwem ppłk Szymona Gmerka. Ćwiczenia obserwowali m.in. zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, gen. bryg. Jan Wojno, ppłk Marek Drabek, komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Żagań, który jest użytkownikiem obiektu, ppłk Robert Borejko, szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury z Zielonej Góry, który był inwestorem rozbudowy, przedstawiciele wykonawcy inwestycji – AMW SINEVIA Sp. z o.o. oraz przedstawiciele samorządu lubuskiego.

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Żagań to jeden z największych i najnowocześniejszych centrów szkoleniowych w Polsce. Znajdują się tu m.in. dwa pasy ćwiczeń taktycznych: Joanna Mała i Duża oraz wiele innych obiektów przeznaczonych do szkolenia żołnierzy w rejonie Karliki i Świętoszów. Rozległe tereny poligonu (obejmujące m.in. obszary leśne) sprzyjają różnorodnym formom treningu, od podstawowych szkoleń strzeleckich po zaawansowane ćwiczenia taktyczne. Żołnierze szlifują tu indywidualne umiejętności oraz odbywają się manewry całych jednostek. Organizowane są np. specjalistyczne kursy w zakresie obsługi nowoczesnego sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi czy systemy artyleryjskie i ćwiczenia międzynarodowe.

Marcin Moneta

autor zdjęć: 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Koniec pewnej epoki
Pasja i fart
Jelcz się wzmacnia
Maratońskie święto w Warszawie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Polskie Bayraktary nad Turcją
Dywersanci atakują
W wojsku orientują się najlepiej
„Droga do GROM-u”
Wojny na rzut kostką
Terytorialsi w akcji
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Miliardy na inwestycje dla PGZ-etu
Korpus bezzałogowców i nowe specjalności w armii
Brytyjczycy na wschodniej straży
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Deterrence in Polish
Transbałtycka współpraca
W poszukiwaniu majora Serafina
Medycy na start
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Medicine for Hard Times
„Road Runner” w Libanie
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Człowiek jest najważniejszy
Zawiszacy na Litwie
DragonFly czeka na wojsko
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa
Kosmiczny Perun
Priorytetowe zaangażowanie
Abolicja dla ochotników
Czarnomorski szlif minerów
Wojskowi rekruterzy zawsze na posterunku
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Pływali jak morscy komandosi
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Kopuła nad bewupem
Speczespół wybierze „Orkę”
Pocisk o chirurgicznej precyzji
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Młodzi i bezzałogowce
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Kircholm 1605
Mity i manipulacje
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Orientuj się bez GPS-u
Więcej szpitali przyjaznych wojsku
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Koniec dzieciństwa
Kawaleria w szkole
Polski „Wiking” dla Danii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO