To będzie dzień tych, którzy […] w konspiracji, pod okupacją niemiecką, walczyli o wolną, suwerenną Polskę – powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto upamiętniające podziemną formację zbrojną i jej bohaterów będziemy obchodzić 14 lutego – w dniu, w którym 83 lata temu została powołana AK.
Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Uroczystość podpisania ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim. – To święto oddaje szacunek wszystkim uczestnikom tamtej walki, którzy na terenie Polski w konspiracji pod niemiecką okupacją walczyli o odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, o wolną Polskę – zaznaczył prezydent Andrzej Duda po złożeniu podpisu pod dokumentem. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że cieszy się, iż święto upamiętniające bohaterów II wojny światowej zostało ogłoszone jeszcze w ich obecności.
Projekt ustawy ustanawiający Dzień Armii Krajowej został zgłoszony przez posłów Koalicji Obywatelskiej w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK. Dokument został przyjęty w Sejmie i Senacie przez aklamację. – Dziękuję posłom inicjatorom oraz parlamentarzystom za powszechne poparcie dla ustawy – mówił dziś prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że formowanie podziemnej armii rozpoczęło się zaraz po agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Podkreślił też, że AK była nie tylko największą podziemną formacją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie, lecz prawdopodobnie największą taką armią konspiracyjną na świecie. – W szczytowym momencie w 1944 roku Armia Krajowa liczyła 480 tys. żołnierzy, z których około 100 tys. w czasie II wojny zostało zamordowanych – zaznaczył Duda. Jednocześnie prezydent podziękował żołnierzom AK za walkę w czasie II wojny światowej oraz za to, że do dziś swoją postawą pokazują, co znaczy słowo patriota.
Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej będziemy świętować 14 lutego, w rocznicę powołania Armii Krajowej w 1942 roku przez gen. Władysława Sikorskiego, naczelnego wodza. AK powstała z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej, a wcześniej Służby Zwycięstwu Polski. Jak napisano w ustawie, święto ustanawia się „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.
Po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej będzie świętowany już za tydzień, 14 lutego. To święto państwowe, które nie jest dniem wolnym od pracy.
autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON
komentarze