moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe wyzwania, nowe możliwości - żołnierze jednostek specjalnych szkolą mazowieckich terytorialsów

11 żołnierzy 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu wzięło udział w intensywnym szkoleniu z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi. Jego celem jest podniesienie poziomu wyszkolenia i efektywności działania jednostek WOT w różnych warunkach.

Szkolenie z MZSz to innowacyjna inicjatywa, która łączy teorię z praktyką, umożliwiając żołnierzom zdobycie unikalnych umiejętności niezbędnych do szybkiego reagowania na zmieniające się zagrożenia. Celem szkolenia jest nie tylko poprawa umiejętności bojowych, ale także przygotowanie do funkcjonowania w trudnych warunkach terenowych oraz ekstremalnych sytuacjach kryzysowych.

Jednak szkolenie to coś więcej niż poszerzanie swojej wiedzy – to również nauka przekazywania jej dalej. Program tygodniowego szkolenia obejmuje intensywne zajęcia teoretyczne oraz praktyczne ćwiczenia w terenie, pozwalając tym samym przyszłym instruktorom na zdobycie niezbędnych kompetencji. Uczestnicy uczą się, jak w krótkim czasie przekształcać pododdziały w grupy bojowe, gotowe do działania w każdym miejscu.

„Szkolenie to okazja, by zdobyć praktyczne umiejętności”

Uczestnicy kursu MZSz nie kryją swojej satysfakcji z możliwości, jakie daje im to szkolenie. Wśród nich jest kapral Marta, która już od kilku lat służy w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To bardzo wymagający kurs, który daje mi poczucie, że stajemy się bardziej samodzielni. Dużo wiemy o taktyce i strategii, a tu możemy przećwiczyć te umiejętności pod okiem instruktorów, którzy wyłapują najmniejszy błąd, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem bojowym, zdobywanym na misjach poza granicami kraju. To szkolenie to okazja, by zdobyć praktyczne umiejętności, ale również by sprawdzić, jak działamy w sytuacjach kryzysowych, pod presją czasu - mówi kapral Marta.

Szkolenie MZSz obejmuje szeroki zakres zagadnień: od planowania operacji bojowych, przez nawigację w terenie, aż po działania w trakcie katastrof naturalnych. Uczestnicy kursu pracują w różnych warunkach terenowych, co pozwala im lepiej poznać specyfikę pracy mobilnych zespołów.

Instruktorzy z doświadczeniem bojowym

Do prowadzenia szkolenia MZSz zostali zaangażowani najlepsi instruktorzy z doświadczeniem bojowym, często są to operatorzy wojsk specjalnych, którzy na co dzień pełnią służbę w różnych jednostkach Wojska Polskiego.

– Mobilne Zespoły Szkoleniowe to odpowiedź na zmieniające się realia geopolityczne i technologiczne. Szybka reakcja, mobilność i efektywność to fundamenty, które chcemy przekazać uczestnikom kursu. Dla nas, instruktorów, najważniejsze jest, by uczestnicy czuli się gotowi do działania w każdych warunkach i aby zdobytą wiedzę potrafili przekazać dalej. Praca z żołnierzami w terenie, pod presją, pozwala wyeliminować błędy i uczyć się na własnych doświadczeniach – mówi jeden z instruktorów.

Instruktorzy podkreślają, że jednym z kluczowych elementów kursu jest współpraca między członkami zespołu. – To nie tylko kwestia indywidualnych umiejętności, ale również zdolności do szybkiej i sprawnej komunikacji w zespole. Mobilne Zespoły Szkoleniowe mają na celu zacieśnienie więzi między żołnierzami i umożliwienie im sprawnego funkcjonowania w trudnych warunkach – dodaje.

Nowe wyzwania dla WOT

Program MZSz skupia się na indywidualnym rozwoju każdego żołnierza. Poprzez dostosowanie metod nauczania do potrzeb uczestników, 6 Mazowiecka Brygada WOT tworzy solidne podstawy dla przyszłych liderów i instruktorów. Szkolenie MZSz to kolejny etap rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej, które odgrywają coraz ważniejszą rolę w systemie obronności kraju. Tego typu szkolenie przechodzą terytorialsi-instruktorzy ze wszystkich pododdziałów wchodzących w skład brygady.

Tekst: Zespół prasowy 6 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig snajperów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
MON i MSZ o szczycie NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pierwszy krok do Invictusa
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Poskromić kolosa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Atak i przejęcie dokumentów
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Gen wojownika
Śmierć w sercu Azji
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Pierwszy krok do specjalsów
Dawka wiedzy na trudne czasy
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Baobaby docierają do wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Borsuki i roje dronów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wojsko stawia na „armię talentów”
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Morska bryza w dwóch odsłonach
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Pieta Michniowska
W drodze po oficerskie gwiazdki
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakiem na światowe podium
Paliwowy krwiobieg NATO
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Spadochronowy triumf
Tour przez garnizony
Wsparcie ma znaczenie
Inwestycje w bezpieczeństwo
MON szuka dronów do zwalczania dronów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Ostatnia niedziela…
Wielki sukces podchorążych z AMW
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pancerne starcie
Prezydent RP o szczycie NATO
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Innowacje z PERUNA
Polski Gnom
Marzenia częściowo spełnione
Test w stratosferze
Azjatycka szansa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO