moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warsztaty z zarządzania kryzysowego w operacji FENIKS

Dziś we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla przedstawicieli administracji państwowej i instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. Warsztaty dotyczyły praktycznego wykorzystania Systemu Zarządzania Kryzysowego (SZK) Jaśmin w Operacji FENIKS i innych działaniach związanych z reagowaniem kryzysowym. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak działa Stanowisko Dowodzenia oraz poznać możliwości Systemu wykorzystywane w Siłach Zbrojnych, administracji państwowej i innych służbach.

W czasie kryzysu największą rolę gra czas oraz komunikacja pomiędzy służbami i administracją. Sprawne przekazywanie informacji pomiędzy Centrum Zarządzania Kryzysowego MON (CZK MON) z Wojewódzkimi Centrami Zarządzania Kryzysowego (WCZK), a także służbami takimi jak Państwowa Straż Pożarna, Policja czy służba zdrowia ma bezpośredni wpływ na skuteczne ratowanie życia, zdrowia oraz mienia ludzkiego.

20 listopada we Wrocławiu odbyły się warsztaty dotyczące wykorzystania Systemu Zarządzania Kryzysowego (SZK) JAŚMIN w działaniach Sił Zbrojnych i administracji państwowej. Głównym celem szkolenia była prezentacja wykorzystania SZK JAŚMIN w operacji FENIKS i innych operacjach reagowania kryzysowego. Przedsięwzięcie odbyło się na terenie 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i 4 Regionalnej Bazy Logistycznej.

“W ramach operacji FENIKS, zgodnie z przyjętymi liniami wysiłku, realizujemy dziś szkolenie dla służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. Z Systemu Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN w Wojskach Obrony Terytorialnej korzystamy już od 2,5 roku, zaczynając od testów w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT. Jako Dowódca operacji FENIKS i Dowódca WOT będę starał się, aby SZK JAŚMIN był dostępny w Siłach Zbrojnych RP, administracji państwowej podległej pod MSWiA oraz w innych instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. W mojej ocenie potrzebna jest integracja na jednej platformie informacyjnej wszystkich instytucji i służb. Świadomość operacyjna oraz szybkość reakcji na zdarzenia związane z klęskami żywiołowymi stanowi podstawę skutecznej pomocy lokalnym społecznościom.” – powiedział gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk na rozpoczęcie warsztatów.

Jednym z prelegentów szkolenia był profesor dr inż. hab. Janusz Bohatkiewicz - dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów (IBDiM).

„Zadaniem Instytutu Badawczego Dróg i Mostów jest oszacowanie stanu technicznego obiektów mostowych i infrastruktury drogowej na terenach popowodziowych. Od połowy września dane te przekazujemy bezpośrednio do operatora SZK JAŚMIN, które następnie są wykorzystywane m.in. w ramach operacji FENIKS.” – powiedział profesor.

Do tej pory pracownicy Instytutu przyjęli ponad 1000 wniosków dotyczących mostów i dróg, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi. Dzięki sprawnemu przekazywaniu danych zaangażowane w operację FENIKS siły mogą planować i koordynować swoje działania w „czasie rzeczywistym”.

Uczestnikami warsztatów byli między innymi specjaliści, inspektorzy i dyrektorzy z urzędów wojewódzkich i Centrów Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawiciele służb mundurowych i instytucji związanych z zarządzaniem kryzysowym. Podczas warsztatów mieli okazję zobaczyć jak działa Stanowisko Dowodzenia Operacji FENIKS, sprzęt wykorzystywany przez Wojska Obrony Terytorialnej podczas akcji kryzysowych oraz poznać możliwości Systemu Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN.

System Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN jest innowacyjnym oraz rozlegle działającym rozwiązaniem, dedykowanym dla struktur krajowego systemu zarządzania kryzysowego, NATO i UE. Zapewnia kompleksowe teleinformatyczne wsparcie działań administracji publicznej (także służb mundurowych, w tym wojska) i samorządowej podczas sytuacji ratowniczych i/lub kryzysowych oraz związanych z realizacją zadań prewencyjnych. System ten wspiera procesy zarządzania, planowania, dowodzenia, kierowania, a także monitorowania (obrazowania) rzeczywistych zagrożeń o charakterze polityczno-militarnym oraz niemilitarnym.

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Wypadek w PKW UNIFIL
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Psy na… materiały wybuchowe
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zbrodnia bez kary
Gotowi na każdy scenariusz
Od cyberkursu po mundurówkę
Terytorialsi zapraszają
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Bieg ku pamięci bohaterów
Adaptacja i realizm
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Syndrom Karbali
Powrót WAM-u
Ostrosz zamiast Mureny
Początek wielkiej historii
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Zbrodnia i kłamstwo
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wyścig Stalina
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
NATO i USA o Iranie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Strykery w akcji
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Bez zmian w emeryturach
SAFE staje się faktem!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Bursztynowy wstrząs
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Nauki i nauczki z Afganistanu
Kosmiczne oko armii
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Przygotowania do lotu do Polski
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Rzeźnik w rękach GROM-u
WAM coraz bliżej Łodzi
Desant na Bornholm
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Uczczono ofiary zamachu majowego
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Natarcie w deszczu
Groźny incydent w Libanie
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Kluczowe 30 dni
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ostatni most
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Więcej strzelnic w powiecie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Jest nowy szef BBN

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO