moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radar na bezzałogowce

Ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu można go montować na samobieżnych zestawach przeciwlotniczych i w przeciwieństwie do wielu znacznie większych konstrukcji jest w stanie wykrywać z 5 km nawet najmniejsze bezzałogowce. Spółka PIT-Radwar skonstruowała Tugę, czyli radar 4D przeznaczony do zwalczania dronów.

Dla wszelkiego typu stacji radiolokacyjnych drony to trudne do wykrycia obiekty. Nie tylko dlatego, że najczęściej wykonane są z kompozytów, które znacznie lepiej niż metal ograniczają działanie radarowych fal, ale przede wszystkim ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Parametr SPO (skuteczna powierzchnia odbicia), określający, jak duży obszar odbija fale radiowe, w przypadku bezzałogowców klasy mikro, tzn. takich o wadze poniżej 2 kg, wynosi od 0,01 do 0,02 m2, czyli tyle, ile u niewielkiego ptaka! Dla porównania: SPO samolotu pasażerskiego Boeing 747 wynosi 100 m2, wojskowy Hercules C-130 ma SPO w granicach 80 m2, myśliwiec F-16 Jastrząb – 5 m2, a wielozadaniowy F-35 – 0,0015 m2.

 

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka PIT-Radwar zaprezentowała stację radiolokacyjną stworzoną z myślą o wykrywaniu i śledzeniu dronów, z naciskiem na te najmniejsze. Opracowany przez polskich inżynierów radar Tuga jest całkowicie cyfrowym półprzewodnikowym urządzeniem bazującym na pracujących w centymetrowym paśmie X antenach AESA. Może ono obserwować cele oddalone maksymalnie o 50 km, a minimalnie o 50 m. Zakres pracy stacji to 33 stopnie w elewacji i 90 stopni w azymucie. Jak podkreślali na kieleckich targach twórcy Tugi, testy poligonowe potwierdziły, że radar jest w stanie wykrywać z 5 km drony mikro, których SPO wynosi 0,01 m2.

Na MSPO PIT-Radwar zaprezentował Tugę w dwóch wersjach: jako niezależne i samodzielne urządzenie oraz zintegrowane z głowicą optoelektroniczną. I właśnie takie „combo” zostało zainstalowane w najnowszej konstrukcji przeciwlotniczej PGZ-etu, czyli w samobieżnym zestawie SA-35.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


US Army zaprasza do świętowania
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Zatrzymać drona
Sojusznicza medycyna pola walki
Zasadzka w leśnych ostępach
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Orka dobiła do brzegu
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Airbus A330 MRTT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mewa pisze historię
Powrót Iksa
Polski wkład w operację „Overlord”
Sprawdzian charakteru
Mundur, medale i duma
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Niebo bez dominacji
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Wsparcie ma znaczenie
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Wojna pod lupą
Sportowe jubileusze
Apetyt Smoka rośnie
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Okręt skrojony na Bałtyk
Równanie z „Iksem”
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Priorytety na szczyt NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Na straży odporności Polski
Od dronów po lufy armatnie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Bez zmian w emeryturach
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szermierze i pięściarki na podium
Ważne decyzje w Brukseli
Poznański gen wolności
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Ramię w ramię z Amerykanami
Zbrodnicza farsa
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Śmierć w sercu Azji
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Anglicy znów uciekną z obozu
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
SKON o budżecie MON-u
Podróż w ciemność
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Królowa wspinaczki kończy karierę
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Promocja oficerska na WAT
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Twardy ma moc
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO