moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kujawsko-pomorscy terytorialsi w operacji „Feniks”

23 września rozpoczęła się operacja pod kryptonimem „Feniks”, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8 K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8 K-PBOT było ich ponad 400.

Kompania logistyczna zaangażowana w Lądku-Zdroju

Zniszczona infrastruktura miejska wymaga pomocy logistycznej. Żołnierze kompanii logistycznej (klog) 8.K-PBOT pomagają, m.in. przygotowując i rozwożąc posiłki. Sprzęt wydzielony wspólnie z żołnierzami (cysterna wody pitnej, pojazd do przewozu chleba, pojazd chłodnia do transportu posiłków czy kuchnie polowe) umożliwia przygotowanie gorącego posiłku, który jest następnie rozdawany wolontariuszom, strażakom, policjantom i żołnierzom pomagającym w usuwaniu skutów powodzi. Żywność jest również dowożona do najbardziej poszkodowanych okolicznych wiosek jak m.in. Trzebieszowice i Radochów.

81 blp dalej pomaga w Stroniu Śląskim, 82 blp w Kłodzku

Charakter działań żołnierzy w miejscowości Stronie Śląskie koncentruje się już praktycznie w całości na usuwaniu zniszczeń. W ostatni weekend blisko 200 żołnierzy z 81 blp i kompanii saperów wspierało okolicznych mieszkańców w usuwaniu zniszczonych sprzętów i ratowaniu dobytku, który pozostał. Osady rzeczne i inne nieczystości muszą zostać jak najszybciej usunięte z mieszkań i domów, aby umożliwić osuszanie pomieszczeń podczas ostatnich ciepłych dni. Toruńskich żołnierzy wspomagał na miejscu ich dowódca batalionu, cz.p.o. mjr Daniel SIUDAK.

Brzeg Dolny - umacnianie wałów

W sobotę 50 żołnierzy 84 batalionu lekkiej piechoty (blp) z Włocławka zostało skierowanych do pomocy w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Brzeg Dolny. Wysoki stan wody na Odrze podczas przechodzącej fali powodziowej spowodował konieczność działania zarówno w dzień jak i w nocy. W miejscowościach Prochowice i Kwiatkowice kontrolują i umacniają wały również żołnierze 83 blp i kompanii szkolnej.

Operacja pk. „Feniks”

W poniedziałek Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły operację pod kryptonimem „Feniks”, której celem jest łagodzenie skutków powodzi dla społeczności lokalnych oraz przyspieszenie odbudowy infrastruktury. Zaangażowane są Wojska Obrony Terytorialnej, wojska inżynieryjne oraz logistyka. Dowódcą operacji jest Dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, który był wcześniej Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Resort obrony chce wspierać przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej opracowało projekt nowelizacji ustaw, w celu zachęcenia pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy.
Celem regulacji - jak podał resort - jest podniesienie atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej i zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP. O tym, że rząd będzie pracować nad regulacjami, które mają dotyczyć wzmocnienia Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), mówił w piątek w Nowej Soli premier Donald Tusk podczas kolejnego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego. "Już nikt nie będzie w Polsce debatował o tym, czy WOT jest potrzebny, czy nie, bo najlepiej się udowadnia, czy ktoś jest potrzebny w czasie takich sytuacji, jak ta" - zaznaczył szef rządu.

"Celem projektu jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy, przez wprowadzenie preferencji podatkowych, preferencji przy ubieganiu się przez takiego przedsiębiorcę o udzielenie zamówienia publicznego oraz zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej – świadczeniem początkowym" - czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie. Zasadnicza zmiana ma polegać m.in. na zastąpieniu odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej – świadczeniem początkowym. Obecnie pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia.

Planowany termin przyjęcia przez rząd projektu, za który odpowiada wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, to IV kwartał 2024 r.

Tekst: kpt. Paweł Banasiak/ 8 K-P BOT

red. PZ

autor zdjęć: 8 K-P BOT

dodaj komentarz

komentarze


SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Sojusz kontra drony
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Groźny incydent w Libanie
Polski wkład w operację „Overlord”
Bez zmian w emeryturach
Powitanie F-35 z Polską
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Litwini z polskimi Gromami
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Koszykarskie widowisko
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Marsz prawdę ci powie
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Za sterami Husarza
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Studia z obrony granic
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Czerwieńsze będą…
Biało-czerwona na Monte Cassino
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Śmierć w sercu Azji
Nowy Grot zatwierdzony
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Wielka gra na ukraińskim froncie
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Kraków zaprosił weteranów
Natowskie manewry na Bałtyku
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Husarze dla mieszkańców Polski
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jego ofiara – nasza pamięć
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wsparcie ma znaczenie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Hegseth odznaczył polskiego generała
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Od eksperymentu do elity NATO
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Równanie z „Iksem”
Merops nad Ustką
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Generał z cienia
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Drugi dom efów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO