moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jaki będzie Krab 2.0?

Zwiększenie poziomu ochrony balistycznej, automat ładowania, izolacja magazynu amunicji od przedziału załogi, dodatkowe uzbrojenie strzeleckie, nowe systemy nawigacyjne... Na MSPO Huta Stalowa Wola zorganizowała panel dyskusyjny, na którym omawiano zmiany konstrukcyjne, jakie spółka chce wprowadzić w drugiej generacji armatohaubicy Krab.

Choć armatohaubica Krab jest w służbie w Wojsku Polskim zaledwie od kilku lat – pierwsze seryjne egzemplarze trafiły do jednostek w 2017 roku – jego producent, czyli Huta Stalowa Wola, myśli już o drugiej generacji tego uzbrojenia. Warto też pamiętać, że początki projektu sięgają 1999 roku, gdy Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało brytyjską wieżę AS-90 jako „dawcę” uzbrojenia dla Kraba. Oznacza to, że konstrukcja bazuje na rozwiązaniach technologicznych z końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie dziwi więc to, że MON jest zainteresowane opracowaniem nowej wersji – albo w formie pakietu modernizacyjnego już użytkowanych haubic, albo zupełnie nowych dział.

O technologicznej przyszłości Kraba i propozycjach, jakie ma w tym zakresie Huta Stalowa Wola dyskutowano na panelu eksperckim zorganizowanym przez spółkę podczas kieleckiego MSPO. Waldemar Janiak, dyrektor Biura Techniczno-Handlowego HSW, podkreślał, że na bazie wniosków płynących z wojny w Ukrainie, absolutnym priorytetem dla nowej generacji Kraba musi być zwiększenie jego ochrony balistycznej. – Zagrożeniem jest nie tylko amunicja krążąca, ale również ogień kontrbateryjny prowadzony łącznie przez wrogą artylerię, drony i wyrzutnie rakiet manewrujących lub pocisków balistycznych – wyjaśniał były dowódca wojsk rakietowych i artylerii. W ocenie Janiaka, aby zabezpieczyć Kraby przed tego typu atakami, należy wyposażyć je w systemy aktywnej ochrony, podobne do tych, w które wyposażane są czołgi. – To będzie kosztowne rozwiązanie, ale na szali jest życie załogi – komentował.

Z innych zmian konstrukcyjnych, jakimi powinien zostać objęty Krab 2.0, wskazano zainstalowanie automatu ładowania, zautomatyzowanego systemu uzbrojenia z karabinem o kalibrze 12,7 mm i nowego systemu nawigacyjnego. Zwrócono także uwagę na potrzebę większego odizolowania magazynu amunicji od przedziału załogi.

Paneliści wiele miejsca poświęcili także systemowi trakcyjnemu armatohaubic i projektowi Kryl, czyli kołowej samobieżnej armatohaubicy polskiej produkcji. Płk Wojciech Dalka, szef Oddziału Sprzętu Wojskowego i Rozwoju z Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przekonywał, że ze względu na warunki terenowe najlepszym systemem artyleryjskim dla polskiej armii, są jednak armatohaubice na podwoziu gąsienicowym. – Mamy to dobrze przeanalizowane. Oczywiście systemy kołowe mają swoje zalety, ale podwozie gąsienicowe o wiele lepiej radzi sobie w trudnym terenie, czyli takim, w jakim głównie przyjdzie nam działać – podkreślał oficer.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Flytrap, czyli młot na drony
„Nitro-Chem” i Grupa Azoty łączą siły
Nawrocki: Będę wspierał modernizację armii
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Beret „na rekinka” lub koguta
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Akcja ratunkowa amerykańskich żołnierzy
Warszawo, do broni!
Jak zostać kapralem rezerwy
Wojskowa Bożena i jej możliwości
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Hekatomba na Woli
Sławomir Cenckiewicz szefem BBN-u
Kosiniak-Kamysz: Tylko zjednoczeni zwyciężamy
Najważniejszy jest żołnierz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strzelanina w bazie US Army
Kolejne spotkanie Trump-Zełenski
Coraz więcej Panter w Polsce
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Zwycięska batalia o stolicę
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Żołnierze-sportowcy o bezpieczeństwie nad wodą
Orlik na Alfę
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
Eksplozja na Lubelszczyźnie
Terytorialsi i czarna taktyka
Polskie drony dla wojska
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Brytyjczycy żegnają Malbork
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Rozkaz: sformować brygadę
Muzeum Bitwy Warszawskiej otwarte
Rosyjski atak po spotkaniu w sprawie pokoju
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Kosmiczny prestiż
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Eksplozja pod Łukowem – rosyjska prowokacja
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Służby badają wybuch pod Łukowem
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Cisza przed wojną
Uszyte na miarę
Rekonstrukcja bitwy pod Ossowem
Skok na głęboką wodę, ale ze spadochronem
Świetne występy polskich żołnierzy
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Nas nikt nie oszuka
Cel – pełna suwerenność w dziedzinie zbrojeń
„Road Runner” w Libanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Muzeum Bitwy Warszawskiej zaprasza!
Prezydent Nawrocki: Będziemy najsilniejszą armią NATO w Europie
Amunicja dla FA-50 kupiona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO