moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko na kieleckich targach

Kleszcz, Gladius, Baobab, Krab, K9, Abrams czy K2 – to tylko niektóre z ciężkich pojazdów, które zaparkowały na kieleckich targach. Podczas MSPO wojsko chwali się najnowszym uzbrojeniem, a żołnierze opowiadają o swojej służbie. Na razie Wystawa Sił Zbrojnych jest dostępna tylko dla uczestników targów, ale w sobotę będzie mógł ją zwiedzić każdy.

Wojsko Polskie po raz 25. przygotowało wystawę uzbrojenia z okazji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W tym roku hasłem przewodnim stoiska jest „25 lat Polski w NATO – 25 lat bezpieczeństwa”, dzięki czemu odwiedzający mogą się przekonać jak przez ten czas zmieniło się wyposażenie polskich sił zbrojnych.


Film: Paweł Sobkowicz, Aleksander Kruk, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Co zatem można zobaczyć na wystawie? Najbardziej spektakularna część ekspozycji znajduje się na placu wystawowym obok hal A i B. To właśnie tam zaparkowały 42 ciężkie, wojskowe pojazdy. Uwagę przyciąga przede wszystkim lekki opancerzony transporter rozpoznawczy Kleszcz, opracowany przez polskich inżynierów. 28 egzemplarzy tego sprzętu ma trafić do wojsk lądowych w latach 2026–2028.

Nieopodal został zaprezentowany Baobab-K, pojazd minowania narzutowego, również zamówiony przez Wojsko Polskie. Prototypem tego sprzętu dysponuje obecnie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia. Na wystawie jest też uzbrojenie, które trafiło do żołnierzy w ciągu ostatniego roku. Przykładem jest m.in. Homar-K, czyli południowokoreańska wyrzutnia Chunmoo, zintegrowana z polskim podwoziem Jelcz, czy bezzałogowy system poszukiwawczo-uderzeniowy Gladius. Na wystawie nie mogło zabraknąć kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w rożnych wersjach, samobieżnego moździerza Rak, armatohaubic Krab i K9, Homara-A, czyli HIMARS-a, wyrzutni rakietowej amerykańskiej produkcji, zestawu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu Pilica, wyrzutni rakietowej Langusta, wozów dowodzenia, remontowych czy ewakuacji medycznej. – Największym eksponatem na naszej wystawie jest most towarzyszący MS-20 Daglezja, po rozłożeniu umożliwia przekroczenie przeszkody wodnej o szerokości aż 20 m, więc jego gabaryty robią wrażenie – mówi mjr Michał Wicik z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Największym zainteresowaniem naszych gości cieszą się jednak czołgi, a w Kielcach prezentujemy ich aż trzy rodzaje; Abramsa, Leoparda 2PL i K2 – wylicza oficer.

To oczywiście nie wszystko. W hali wystawienniczej A został zaprezentowany sprzęt, jaki znajduje się w jednostkach wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na 11 tys. m2 znajdują się stoiska jednostek, dowództw, a także instytucji związanych z wojskiem. Można tu spotkać żołnierzy wojsk lądowych, specjalnych, obrony terytorialnej, sił powietrznych czy marynarzy, którzy prezentują lżejsze pojazdy, broń, bezzałogowce i elementy systemów łączności. Miłośnicy broni mają też okazję sprawdzić swoją celność ponieważ wojskowi przywieźli do Kielc symulator „Śnieżnik”.

Na stoisku dowództwa komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni można się natomiast zapoznać z dwoma aplikacjami stworzonymi przez specjalistów z WOC-u. – Chodzi o Merkury 2.0., czyli komunikator opracowany w odpowiedzi na potrzeby żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, oraz aplikację „Żołnierz RP”, przygotowaną wraz z Centrum Operacyjnym MON, w której są informacje dotyczące służby czy interpretacje obowiązujących przepisów – wyjaśnia ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy dowództwa. – Prezentujemy też terminal satelitarny Opuncja, umożliwiający nawiązywanie łączności w trudnych warunkach czy narzędzie do identyfikacji osób i sprzętu wojskowego wykorzystujące sztuczną inteligencję – dodaje oficer.

O tym, jak przebiegają studia w wojskowej uczelni, zwiedzający dowiedzą się w punktach promocyjnych Lotniczej Akademii Wojskowej, Wojskowej Akademii Technicznej czy Akademii Wojsk Lądowych, o specyfice swojej służby opowiadają też żandarmi, logistycy czy ratownicy pola walki. Kandydaci do służby mogą natomiast uzyskać wiele informacji od przedstawicieli wojskowych centrów rekrutacji. – W tym roku spodziewamy się rekordowej liczby gości. Zapraszamy serdecznie – mówi kpt. Justyna Kwiatkowska, rzecznik prasowy Wystawy Sił Zbrojnych.

Wystawę Sił Zbrojnych można oglądać każdego dnia w godzinach otwarcia targów. Jednak żołnierze przygotowali dla swoich gości niespodziankę. Mimo że MSPO kończy się w piątek, wojsko zostanie w Kielcach dłużej. W sobotę odbędzie się bowiem dzień otwarty, kiedy wystawę, bezpłatnie, będzie mógł zwiedzić każdy zainteresowany. Dodatkowo na ten dzień zostały zaplanowane pokazy musztry paradnej, sportów walki, ratownictwa pola walki, powstanie także specjalna strefa z atrakcjami dla najmłodszych, a czas zwiedzającym umilą artyści z klubów wojskowych.
Wystawę Sił Zbrojnych przygotował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Abordaż z polskim wsparciem
Nowy ośrodek badań WIML
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Cztery brygady, jeden cel
Młodzi medycy na poligonie
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Akustyczna tarcza dla wojska
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Legion Medyczny na poligonie
Drony na autopilocie
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Gorący lipiec PKW Łotwa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Azjatycka szansa
Dwa marzenia spełnione naraz
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Flanka pod strażą
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Siatka niewidka dla wojska
Oni strzegą naszego spokoju
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
MON i MSZ o szczycie NATO
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Kartki sercem malowane
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Aukcja dla weterana
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
„Wicher” na wodzie
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Z prądem i pod prąd
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Siatka antydronowa
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Rok 2027 bez Air Show Radom
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Coraz więcej Alpha Scramble
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Patrioty pod Płockiem
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO