moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie płk. Wincentego Sobocińskiego - zapowiedź

Grupa historyków, społeczników i przewodników PTTK w 2023 r. powołała do życia Stowarzyszenie im. płk. Wincentego Sobocińskiego. Celem było odnalezienie i sprowadzenie do Polski prochów oficera Wojska Polskiego płk. dypl. Wincentego Sobocińskiego, który w latach 1938-1939 pełnił służbę na stanowisku szefa Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku i którego zasługą było przygotowanie do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz polskich budynków pocztowych w Gdańsku. Po zakończeniu wojny wyemigrował on do Argentyny, gdzie w 1959 r. zmarł. Wolą pułkownika było, aby spocząć w rodzinnym grobowcu w Murzynnie, obecnie na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

W kaplicy na cmentarzu św. Izabeli w Merlo odbyła się uroczystość ekshumacji szczątków i pożegnania pułkownika Wincentego Sobocińskiego. Po uroczystości szczątki pułkownika Wincentego Sobocińskiego zostały przewiezione na cmentarz Chacarita w Buenos Aires, gdzie zostały skremowane. Listopad 2023 r. Źródło zdjęcia: Ambasada RP w Argentynie  

Prowadzone od 2021 r. poszukiwania (początkowo formalnie w ramach Gdańskiego Oddziału PTTK) zakończyły się sukcesem. Odnaleziony przez O. Jacka Twaroga z Polskiej Misji Katolickiej OO. Franciszkanów w Martin Kolorado grób Wincentego Sobocińskiego znajdował się na cmentarzu św. Izabeli w Merlo (aglomeracja Buenos Aires). W dniu 7 listopada 2023 r. za zgodą najbliższej rodziny odbyła się ekshumacja jego szczątków. Uroczyste pożegnanie urny z prochami pułkownika z Argentyną i tamtejszą polonią odbyło się 10 grudnia 2023 r. w Sanktuarium Maryjnym w Lujan, której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. dr Wiesław Lechowicz. W dniu 23 grudnia 2023 r. członkom Stowarzyszenia udało się sprowadzić jego prochy z Argentyny do Polski (obecnie urna znajduje się w kościele pw. św. Brygidy).

Członkowie Stowarzyszenia postanowili pożegnać Pułkownika w Gdańsku, z którym był tak związany. Uroczystości przewidziane na 31 sierpnia 2024 r. planujemy zrealizować w dwóch częściach. Pierwsza odbędzie się na placu przy ul. Nowe Ogrody 27 – parkingu Komendy Miejskiej Policji (dawna siedziba Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku), a druga na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Obie części połączy przejazd urny na lawecie armatniej z ul. Nowe Ogrody na Westerplatte.

Data i miejsce zostały wyznaczone nieprzypadkowo. Właśnie w dniu 31 sierpnia 1939 r., wówczas ppłk. Wincenty Sobociński udał się samochodem służbowym do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Pod pozorem spotkania z załogą przekazał dowódcy składnicy, mjr. Henrykowi Sucharskiemu, poufne informacje wywiadowcze, które sprowadzały się do poinformowania, że Korpus Interwencyjny rozwiązano i oddział wartowniczy nie może liczyć na żadną pomoc wojskową z kraju, oraz że wojna wybuchnie następnego dnia.

Planujemy, aby uroczystości miały charakter otwarty. Oprócz zaproszonych przedstawicieli władz Gdańska i samorządu województwa, organizacji kombatanckich, gości i młodzieży ze szkół, pragnęlibyśmy, aby mogły w nich wziąć udział wszystkie osoby, które wcześniej się o nich dowiedzą z zaplanowanej akcji informacyjnej, lub które w miejscu uroczystości znajdą się przypadkowo - turyści licznie odwiedzający w sezonie urlopowym Gdańsk.

Z Gdańska urnę z prochami Pułkownika przewieziemy do Murzynna, gdzie zaplanowana jest uroczystość pogrzebowa. Otrzymaliśmy pisemną deklarację Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej o zapewnieniu wojskowej oprawy ceremonii, co pozwoli na „nadanie przedsięwzięciu podniosłego charakteru i będzie wyrazem szacunku dla polskiego munduru, a także będzie okazją do uczczenia pamięci o bohaterze walk o niepodległość Polski”.

Uroczystości pogrzebowe rozpocznie msza żałobna kościele pw. św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w Murzynnie o godzinie 14.00. Następnie urna z prochami zostanie przewieziona na lawecie armatniej na cmentarz parafialny, gdzie zostanie złożona do rodzinnego grobowca rodziny Sobocińskich. Udział w tym doniosłym dla nas i dla regionu wydarzeniu potwierdził ks. bp. Wiesław Lechowicz Biskup Polowy Wojska Polskiego oraz Członek Honorowy naszego Stowarzyszenia, o. Jacek Twaróg OFM z Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. Spodziewamy się również udziału przedstawicieli Wojska Polskiego oraz miejscowych władz samorządowych.

Źródło: Stowarzyszenie im. płk. Wincentego Sobocińskiego

red. PZ

autor zdjęć: Źródło zdjęcia: Ambasada RP w Argentynie

dodaj komentarz

komentarze


Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Okręt skrojony na Bałtyk
Dzień wart stu lat
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Orka po szwedzku
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
The Darker, the Better
Nowe zasady dla kobiet w armii
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Obywatele chcą być #wGotowości
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Udany start Peruna
Borsuki zadomowiły się na poligonie
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Plan na WAM
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Po co wojsku satelity?
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
W krainie Świętego Mikołaja
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Marynarze podjęli wyzwanie
Pancerniacy jadą na misję
Pociski rakietowe dla Husarzy
Ogień z Leopardów na Łotwie
Komplet medali wojskowych na ringu
Mundurowi z benefitami
Krajowa produkcja amunicji
Polski „Wiking” dla Danii
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Wojsko na Horyzoncie
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Więcej Herculesów dla Abramsów
Nowe Kraby w Sulechowie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zwalczyć strach, rozwiać mity
AW149 made in Poland
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Początek „Ratownika”
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Militarne Schengen
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Razem na ratunek
Bezzałogowy nurek
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Zwrot na Bałtyk
Wojskowy bus do szczęścia
Polscy marynarze na misjach
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Niebo pod osłoną
„Horyzont” przeciw dywersji
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Cywile zaskoczyli żołnierzy
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Gdy ucichnie artyleria
Kapral Bartnik mistrzem świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO