Każdy powinien wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. Jestem zwolennikiem tego, by kurs pierwszej pomocy był prowadzony już w szkołach – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji w Senacie. Przedstawiono tam program „Pierwszy Ratownik”, dzięki któremu każdy może zdobyć umiejętności ratowania życia. Program wpisuje się w strategię bezpieczeństwa narodowego.
Konferencja „Bezpieczna Przyszłość. Pierwszy Ratownik w Akcji”, która odbyła się w Senacie, była poświęcona programowi przygotowanemu przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. „Pierwszy Ratownik” to ogólnopolska inicjatywa, która ma zwiększyć gotowość społeczeństwa do reagowania w sytuacjach nagłego zagrożenia życia. – Nie ma bezpiecznej Polski bez świadomości społecznej, ochrony ludności, obrony cywilnej i przygotowania społeczeństwa – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Nie ma bezpieczeństwa bez ochotniczych straży pożarnych i strażaków. To jest fundament ochrony ludności i obrony cywilnej. Pracujemy nad tym z premierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji – przypomniał szef MON-u, nawiązując do prac nad ustawą o obronie cywilnej.
Program „Pierwszy Ratownik” zakłada przeszkolenie jak największej liczby Polaków z udzielania pierwszej pomocy. Chodzi o osoby, które jako pierwsze będą umiały zareagować w sytuacjach nagłego zagrożenia życia, często jeszcze zanim na miejsce zdarzenia dotrą profesjonalne służby ratunkowe. Ich szybka i skuteczna interwencja może zadecydować o uratowaniu komuś życia i minimalizowaniu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pierwszym ratownikiem może zostać każdy. „Program jest otwarty dla każdego, kto pragnie nabyć umiejętności niezbędne do ratowania życia. Niezależnie od zawodu czy doświadczenia, jeśli masz chęć pomagać i gotowość do nauki, możesz przyczynić się do budowania bezpieczniejszej przyszłości dla wszystkich” – zapewniają twórcy projektu.
Film: Ewa Korsak, Maciej Bakowski/ ZbrojnaTV
– Udzielanie pierwszej pomocy jest umiejętnością, która powszechnie powinna być znana. Jestem zwolennikiem tego, by kurs pierwszej pomocy był przeprowadzany już w szkołach. Zaczęliśmy już to robić w ramach programu „Edukacja z wojskiem” – przypomniał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zadaniem pierwszych ratowników będzie pomoc w nagłych przypadkach, edukacja społeczności, współpraca z profesjonalnymi służbami i rozwój swoich umiejętności. Aby dołączyć do programu, należy skontaktować się z koordynatorem najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Osoby, które zakwalifikują się do programu będą mogły przejść szereg szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Poprowadzą je profesjonalni instruktorzy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej poświęconej przedsięwzięciu.
Efektem programu „Pierwszy Ratownik” ma być zbudowanie skutecznego łańcucha reagowania w nagłych przypadkach, przeszkolenie lokalnych społeczności oraz przygotowanie merytoryczne i sprzętowe strażaków, jako instruktorów pierwszej pomocy.
autor zdjęć: MON
komentarze