Holenderski polityk, były premier tego kraju Mark Rutte zostanie nowym sekretarzem generalnym NATO. Jego kandydaturę poparły wszystkie kraje członkowskie. Rutte obejmie stanowisko szefa Sojuszu w październiku tego roku. – To silny lider i osoba, która potrafi budować powszechną zgodę – mówi o Ruttem Jens Stoltenberg, ustępujący sekretarz NATO.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (po prawej) i premier Holandii Mark Rutte na konferencji prasowej w siedzibie NATO w Brukseli 17 kwietnia 2024 r.
Rada Północnoatlantycka podjęła dziś decyzję o mianowaniu premiera Holandii Marka Ruttego na kolejnego sekretarza generalnego NATO. Zastąpi on Jensa Stoltenberga, który przez dekadę szefował Sojuszowi. Jak informuje biuro prasowe NATO, Mark Rutte obejmie nowe stanowisko 1 października 2024 roku.
Kim jest nowy szef NATO? To 57-letni polityk holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji. Po raz pierwszy stanął na czele holenderskiego parlamentu w 2010 roku, ale przez kolejne lata jeszcze trzy razy podejmował wyzwanie tworzenia rządu. 7 lipca 2023 roku podał się do dymisji, a 10 lipca ogłosił, że wycofuje się z działalności politycznej. W czerwcu 2024 roku został oficjalnie kandydatem na sekretarza generalnego NATO.
Sojusz Północnoatlantycki podejmuje decyzję o wyborze nowego sekretarza generalnego jednogłośnie. Kandydat potrzebuje wsparcia wszystkich 32 sojuszników. Sprzeciw wobec kandydatury Marka Ruttego zgłaszali jedynie Węgrzy oraz Słowacy. Ostatecznie jednak i te kraje powiedziały „tak” dla byłego szefa rządu Holandii. Kontrkandydatem polityka był prezydent Rumunii Klaus Iohannis, jednak wycofał on swoją kandydaturę 20 czerwca. W ten sposób Rutte uzyskał pełne poparcie.
Mark Rutte miał również silne wsparcie ustępującego sekretarza NATO Jensa Stoltenberga. W wywiadach Norweg podkreślał, że to silny lider, który potrafi zadbać o powszechną zgodę. Sam Stoltenberg stał na czele NATO od dekady, jego kadencja była przedłużana aż czterokrotnie. Cieszył się zaufaniem członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ostatnie dwa lata były dla Stoltenberga ogromnym wyzwaniem. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, NATO musiało zmienić swoje priorytety i skupić się na odstraszaniu potencjalnego agresora, wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu oraz wsparciu walczącej Ukrainy. Kadencja Stoltenberga ostatni raz została przedłużona w lipcu 2023 roku podczas szczytu NATO w Wilnie.
autor zdjęć: KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
komentarze