moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stoltenberg pozostaje na stanowisku szefa NATO

Jestem zaszczycony decyzją członków NATO o przedłużeniu mojej kadencji na stanowisku sekretarza generalnego – napisał w mediach społecznościowych Jens Stoltenberg i tym samym ogłosił, że pozostaje szefem Paktu Północnoatlantyckiego do października przyszłego roku. Sojusznicy podkreślają, że przywództwo Stoltenberga było kluczowe dla zachowania jedności NATO.

Jens Stoltenberg pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO do 1 października 2024 roku – uznali jednomyślnie przedstawiciele państw członkowskich podczas spotkania w Brukseli. Ich decyzja zostanie oficjalnie zatwierdzona na szczycie Sojuszu w Wilnie. Kadencja Stoltenberga została przedłużona już po raz czwarty. „Sojusznicy podziękowali sekretarzowi generalnemu za jego przywództwo i zaangażowanie, które były kluczowe dla zachowania jedności transatlantyckiej w obliczu bezprecedensowych wyzwań dla bezpieczeństwa”, czytamy w komunikacie NATO.

Do końca nie było oczywiste czy Stoltenberg zgodzi się pozostać na stanowisku szefa NATO. Na początku tego roku zapowiedział w wywiadzie dla norweskiego dziennika Aftenposten, że nie planuje ubiegania się o kolejną kadencję i chciałby wrócić do ojczyzny. – Wracam do domu, do Norwegii. Jest wiele powodów, także prywatnych – tłumaczył. Dziś jednak przyjął propozycję sojuszników. – Jestem zaszczycony decyzją członków NATO o przedłużeniu mojej kadencji na stanowisku sekretarza generalnego. Transatlantycka więź między Europą a Ameryką Północną zapewnia nam wolność i bezpieczeństwo od prawie siedemdziesięciu pięciu lat, a w bardziej niebezpiecznym świecie nasz wspaniały Sojusz jest ważniejszy niż kiedykolwiek – napisał Stoltenberg w mediach społecznościowych.

Jens Stoltenberg jest sekretarzem generalnym NATO od 2014 roku. Wcześniej, przez osiem lat, pełnił funkcję premiera Norwegii, był również przewodniczącym Partii Pracy. Norweski polityk i ekonomista skończy w tym roku 64 lata.

Kandydata na sekretarza generalnego NATO ma prawo zgłosić każde państwo członkowskie. Sam wybór jest poprzedzony nieformalnymi konsultacjami między sojusznikami. Kadencja na stanowisku szefa Sojuszu trwa cztery lata, może jednak zostać przedłużona, jeśli zgodzą się na to dwie strony: sekretarz generalny oraz państwa Sojuszu. Stanowisko to tradycyjnie piastował wysoki rangą europejski polityk.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Z Su-22 dronów nie będzie
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Zmierzyli się z własnymi słabościami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Borsuki jadą do wojska!
Wojsko przetestuje nowe technologie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Szwedzi w pętli
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Artylerzyści mają moc!
Mundurowi z benefitami
Holenderska misja na polskim niebie
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Razem na ratunek
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Po co wojsku satelity?
Polski „Wiking” dla Danii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Don’t Get Hacked
Wojskowa łączność w Kosmosie
Nadchodzi era Borsuka
Czwarta dostawa Abramsów
Uczelnie łączą siły
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Militarne Schengen
Trzy „Duchy" na Bałtyk
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Nowe zasady dla kobiet w armii
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Przygotowani znaczy bezpieczni
Plan na WAM
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pancerniacy jadą na misję
Zwrot na Bałtyk
Komplet medali wojskowych na ringu
Dzień wart stu lat
Gdy ucichnie artyleria
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Najdłuższa noc
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Czas na polskie Borsuki
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Wojsko ma swojego satelitę!
Niebo pod osłoną
W krainie Świętego Mikołaja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO