Uszczelnienie zapory na granicy z Białorusią, budowa fortyfikacji i dróg dojazdowych – realizację tego rodzaju projektów infrastrukturalnych zakłada program Tarcza Wschód. O planach wzmocnienia wschodnich terenów przygranicznych i możliwej współpracy z polskimi firmami z tego regionu mówił dziś wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas XII Kongresu Infrastruktury Polskiej.
Ponad 60 ekspertów bierze udział w XII Kongresie Infrastruktury Polskiej, który odbywa się dziś w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przemówienie otwierające kongres wygłosił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Szef MON-u mówił m.in. o znaczeniu infrastruktury dla bezpieczeństwa Polski. – Bezpieczeństwo państwa polskiego jest numerem jeden naszej aktywności, naszych działań, wszystkiego, co robimy, bo obecne zagrożenia dla Polski są największe od zakończenia II wojny światowej – tłumaczył Kosiniak-Kamysz. – Wojna hybrydowa, którą nasi adwersarze prowadzą przeciwko Polsce, jest na najwyższym poziomie i obejmuje m.in. akty sabotażu, ataki na granicę i w cyberprzestrzeni oraz dezinformację i niszczenie demokratycznych państw europejskich – wyliczał wicepremier. Zapewnił, że Polska „jest i będzie bezpieczna”, ale oprócz wojska w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa muszą być zaangażowani wszyscy Polacy.
Odpowiedzią na zagrożenie jest – jak podkreślał minister obrony – m.in. pogram Tarcza Wschód, na który przeznaczono 10 miliardów złotych. Wicepremier Kosiniak-Kamysz zastrzegł, że to dopiero początek nakładów finansowych na Tarczę Wschód. – To ogromna inwestycja o charakterze infrastrukturalnym, która ma trzy główne założenia: utrudnianie mobilności wojskom adwersarza, jeśli doszłoby do konfliktu zbrojnego, ułatwianie mobilności wojskom własnym, ochrona wojsk własnych oraz ochrona ludności – wyjaśniał. – Infrastrukturalnie oznacza to wzmocnienie zapory na granicy, bo wymaga ona uszczelnienia. Ale chodzi też o budowę dróg dojazdowych, różnego rodzaju przeszkód i fortyfikacji, które będą miały ogromne znaczenie – mówił Kosiniak-Kamysz. Wicepremier zapewnił, że jest zainteresowany współpracą z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mogliby budować tego typu infrastrukturę.
Film: Ewa Korsak, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV
Adrian Furgalski, prezes zarządu Kongresu Infrastruktury Polskiej, przekonywał, że polskie spółki budowalne są gotowe do realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem kraju. – Melduję, że firmy są gotowe robić nie tylko to co do tej pory, ale też podjąć się tego wyzwania, które będzie służyć obronie naszego kraju – zaznaczał Adrian Furgalski. – Jeśli jest autentyczny dialog, jeśli po partnersku się szanujemy, to jesteśmy w stanie wszystkie problemy rozwiązać – dodał prezes Furgalski.
Kongres Infrastruktury Polskiej odbywa się po raz dwunasty. Jego organizatorami są Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz portal Rynek Infrastruktury. W wydarzeniu uczestniczą reprezentanci biznesu, świata nauki, władze centralne i samorządowe, a także organizacje pracodawców oraz podmiotów zlecających realizację inwestycji.
autor zdjęć: MON
komentarze