moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poszukiwane pamiątki z misji

W ciągu kilku tygodni Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej zebrało tyle pamiątek z zagranicznych operacji wojskowych, że wystarczyły one do zorganizowania wystawy. Ekspozycja, na którą złożyły się mundury, fotografie, listy, kartki, przypinki i odznaki, pokazuje zaangażowanie w misje żołnierzy pochodzących z Orzysza i okolicznych miejscowości.

Na początku tego roku Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej ogłosiło, że poszukuje pamiątek z zagranicznych operacji wojskowych, w których brali udział polscy żołnierze. Na ten apel jako jedni z pierwszych odpowiedzieli wojskowi z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. – Muzeum w Orzyszu jest skierowane do lokalnej społeczności, dlatego w zorganizowanie nowej ekspozycji na temat misji nie mogli nie włączyć się żołnierze 15 BZ, którzy brali udział w takich operacjach – przyznaje płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 15 BZ w Giżycku.

 

REKLAMA

Apel muzeum spotkał się z dużym odzewem i do placówki trafiło wiele misyjnych pamiątek. – Najstarsze eksponaty pochodzą z misji z 1974 roku z Egiptu – mówi Beata Szymankiewicz, dyrektor Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu. Pod koniec marca udało się otworzyć wystawę. Eksponowane są na niej militaria, mundury (z misji w Afganistanie oraz na Wzgórzach Golan), a także wyposażenie żołnierzy. Uwagę przyciągają również fotografie oraz pamiątki filatelistyczne, m.in. kolekcja pieczęci VII i VIII zmiany Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej UNEF Egipt (1976–1977) oraz koperty i karty pocztowe z pieczęciami z tych misji.

Na X zmianie Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ w Egipcie służył Józef Bogdan. – Postanowiłem podzielić się moimi pamiątkami z misji z innymi – mówi. Przedmioty, które przekazał na wystawę – proporzec, chusta, medale, legitymacje, odznaczenia – wypełniają jedną z gablot.

Wiele eksponatów pochodzi z ostatnich misji, w których brali udział polscy żołnierze – z Kosowa, Afganistanu czy Łotwy. Ppłk Adam Fuk, dowódca bazy Giro na X zmianie PKW Afganistan, przekazał m.in. biało-czerwoną flagę, która wróciła z żołnierzami do kraju, mapę roboczą, a także swoje osobiste pamiątki, w tym podziękowania od dowódców za służbę pod Hindukuszem.

Jednym z wyróżniających się artefaktów jest krzyż zespawany z odłamków rakiety wystrzelonej na bazę Warrior podczas IX zmiany w Afganistanie. W tej bazie służyła wówczas jako pielęgniarka ppor. Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. Krzyż był ważną pamiątką, którą w podziękowaniu za służbę dostała od kolegów z misji. W jednej z gablot eksponowana jest też shisha, czyli fajka wodna. – Podarowali mi ją afgańscy tłumacze na IX zmianie PKW Afganistan w podziękowaniu za uratowanie życia – tłumaczy ppor. Pasko. Oficer przekazała muzeum także 6,5 tys. cyfrowych zdjęć, z których zostało wybranych kilka.

Podczas zwiedzania wystawy można również wysłuchać sfilmowanych wspomnień ppor. Agnieszki Pasko oraz ppłk. Adama Fuka. Odpowiadają oni na większość pytań, które żołnierzom, uczestnikom misji zagranicznych, zadaje młodzież. – Są to czasem trudne pytania: dlaczego pojechałam na misję? Czy śmierć bohatera różni się od zwykłej śmierci? – przyznaje podporucznik.

W przygotowaniu ekspozycji pomagało Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Odezwaliśmy się do weteranów, którzy mieszkają w okolicach Orzysza, aby wyciągnęli ze swoich szaf pamiątki z wojskowych misji zagranicznych i przekazali je w formie darowizny lub depozytu dla muzeum w Orzyszu – opowiada Mariusz Sybilski, kierownik zespołu tradycji Centrum Weterana. Wystawę wzbogacają też dwie ekspozycje prezentowane wcześniej w Centrum Weterana. Jedną z nich tworzą plansze, które w formie komiksowych epizodów pokazują różne wydarzenia z misji. Druga ukazuje chronologicznie wojskowe misje zagraniczne od 1953 do 2022 roku. – Zbiórka nie jest zakończona. Jestem przekonany, że żołnierze naszej brygady przekażą jeszcze muzeum kolejne pamiątki z misji – mówi płk Grzegorz Kaliciak.

Wystawa na temat operacji zagranicznych polskich żołnierzy została umieszczona w nowym budynku orzyskiego muzeum. Dyrektor Beata Szymankiewicz zapowiada, że będą tam organizowane także warsztaty i szkolenia. – Chcemy przybliżać młodzieży służbę polskich żołnierzy z dala od naszego kraju – wyjaśnia. Ppor. Agnieszka Pasko już zaplanowała wycieczkę kadetów Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku do muzeum w Orzyszu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO