moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dragon” w centrum Białej Podlaskiej

Żołnierze uczestniczący w manewrach „Dragon ‘24” przemieszczają się z Nowej Dęby na poligon w Bemowie Piskim. Przeprawili się przez San i ruszyli na północ. W środę wojskowi spotkali się w Białej Podlaskiej z mieszkańcami tego miasta, prezentowali uzbrojenie i tłumaczyli, na czym polegają sojusznicze ćwiczenia na wschodniej flance NATO.

Do Białej Podlaskiej kolumna wojsk dotarła przed południem. – Dobrze, że jesteście. Dzięki wam czujemy się tu bezpieczniej – zagaił do jednego z oficerów starszy mężczyzna i chwilę później zaczął zadawać konkretne pytania o sprzęt prezentowany w mieście usytuowanym na północy Lubelszczyzny. – Taki był właśnie zamysł tego postoju, chcemy spotkać się z cywilami, zaprezentować nowoczesne uzbrojenie i po prostu porozmawiać – tłumaczy mjr Błażej Łukaszewski, szef Zespołu Prasowo-Reporterskiego nr 2. – Nasza obecność w tym miejscu to także element ćwiczeń „Dragon ‘24”. Cały czas trwa planowanie, wykonywanie rozkazów, a kontakt z mieszkańcami danego terenu jest bardzo ważny – przekonuje mjr Łukaszewski.


Film: Piotr Raszewski/ ZbrojnaTV

REKLAMA

W Białej Podlaskiej pojawili się żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i słoweńskiego 74 Pułku Piechoty z Mariboru. Pododdziały mają już za sobą kilka wspólnych szkoleń, a w środę mieszkańcy miasta mogli z bliska zobaczyć kilkanaście pojazdów kołowych, które jeszcze kilkadziesiąt godzin wcześniej brały udział w manewrach na poligonie w Nowej Dębie. Sojusznicy prezentowali m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak i AMV Patria, armatohaubice Krab czy moździerz samobieżny M120 Rak. – Podczas „Dragona” wykonujemy strzelania amunicją bojową, współpracując z wojskami sojuszniczymi. Nasze ostatnie zadanie ogniowe zostało ocenione bardzo wysoko, co świadczy o bardzo dobrym wyszkoleniu załogi, która dziś prezentuje ten pojazd. Mam nadzieję, że w tej roli spisze się równie dobrze – mówi kapral Piotr Hadrzyński, dowódca załogi M120 Rak.

Moździerz samobieżny M120 Rak wyraźnie spodobał się mieszkańcom Białej Podlaskiej. To właśnie przy nim ustawiła się najdłuższa kolejka, a ci najbardziej wytrwali mieli okazję zajrzeć do środka i przez moment poczuć się jak załoga Raka. Przy okazji padało też wiele pytań, m.in. o przeznaczenie tego sprzętu, zadania artylerii, ale też bardziej szczegółowo o zasięg, rodzaj amunicji, wyposażenie moździerza. Kapral Hadrzyński dodaje: – Wiele osób nie kryło zdziwienia, gdy dowiadywało się, że jest to sprzęt produkowany w całości w Polsce.

Oprócz pokazu sprzętu żołnierze zorganizowali stoiska informacyjne, gdzie można było dowiedzieć się, na czym polega specyfika służby wojskowej, zapytać o wymagania, jakie należy spełnić, by zostać zawodowym żołnierzem czy sprawdzić z czego składa się indywidualne wyposażenie żołnierzy. – Oprócz różnych rodzajów broni, prezentowaliśmy m.in. specjalistyczny sprzęt łączności czy specjalistyczny sprzęt logistyczny. Jednak najwięcej pytań dotyczyło tego, jak wstąpić w szeregi armii i jak przebiega codzienna służba – relacjonuje ppor. Manuela Kaczyńska z Zespołu Prasowo-Reporterskiego.

Właśnie wymiar informacyjny był jednym z ważniejszych celów postoju żołnierzy w Białej Podlaskiej. Nie mniej istotne było też uświadomienie mieszkańcom regionu, że wojsko cały czas jest blisko ludzi. – Chcemy, by Polacy mieli pewność, że jesteśmy w stałej gotowości do działania i cały czas dbamy o ich bezpieczeństwo. Dlatego mimo ogromu pracy i nieprzespanych nocy z przyjemnością stawiliśmy się w Białej Podlaskiej – podkreśla ppor. Manuela Kaczyńska. Z kolei mjr Błażej Łukaszewski dodaje, że dla żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej postój w mieście jest jednym z wielu punktów w scenariuszu ćwiczeń. – Ci, którzy tu się pojawili, nie znają jeszcze zadań, które za chwilę zostaną im postawione, ale wiedzą, że przed nimi jeszcze sporo pracy – zaznacza mjr Łukaszewski.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Rajd ku czci saperów
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowe Oscary przyznane!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO