Żołnierze 201 batalionu obrony pogranicza wykorzystali miniony weekend, by doskonalić swoje żołnierskie umiejętności.
25 lutego 2012 i 2013 kompania obrony pogranicza z 201 batalionu obrony pogranicza w Przemyślu zakończyły kolejne szkolenie rotacyjne. Przez dwa dni swoje umiejętności żołnierze doskonalili na terenie poligonu w Nowej Dębie.
Pierwszy dzień poświęcony był strzelaniu z etatowej broni strzeleckiej każdego żołnierza oraz tej, która wynika z poszczególnych specjalności wojskowych. Dzięki temu, że zajęcia odbywały się na terenie poligonu można było wykorzystać m.in. karabiny wyborowe wykorzystywane przez strzelców wyborowych i snajperów.
Drugi dzień przeznaczony został doskonaleniu umiejętności saperskich przez żołnierzy. Do najważniejszych zadań, jakie realizowali przemyscy terytorialsi w ramach tego szkolenia należało tworzenie i sporządzanie sieci elektrycznych, jak również sposoby maskowania ładunków wybuchowych. Zajęcia saperskie realizowane są nie tylko dla etatowych saperów ale także dla wszystkich żołnierzy poszczególnych pododdziałów. W realiach pola walki każdy z uczestników konfliktu powinien umieć działać na wielu płaszczyznach żołnierskiego rzemiosła. Zajęcia saperskie pozwoliły także na praktyczne sprawdzenie wiedzy teoretycznej pozyskanej we wcześniejszych etapach szkolenia.
Przemyska brygada, zgodnie z przyjętą przez Ministerstwo Obrony Narodowej koncepcją, wchodzi w skład Komponentu Obrony Pogranicza. Spowoduje to, że jej obowiązki i zadania staną się konkretne i dość wyjątkowe, związane ze wsparciem Straży Granicznej w czuwaniu nad bezpieczeństwem wschodniej granicy Polski.
Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W ciągu 6 lat Terytorialsi nie raz udowodnili, że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest - obrona i wspieranie lokalnych społeczności, pozostając wierni mottu: „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.
Mieszkańcy ziemi przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Tekst: ppor. Rafał Laska/ 20 PBOT
autor zdjęć: DWOT
komentarze